iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Сівалка-універсал

13.08.2021
Автор матеріалу

Ростислав Панічев

Як під час сівби отримати дружні сходи, хороші перспективи врожаю та ще й зекономити на насінні та добривах? Про досвід використання сівалки Primera DMC від AMAZONE ми говорили з головою ТОВ «Агрофірма „Колос”», кандидатом сільськогосподарських наук, Леонідом Васильовичем Центилом

Сівалка-універсал Голова ТОВ «Агрофірма „Колос”», кандидат сільськогосподарських наук,  Леонід Васильович Центило
Голова ТОВ «Агрофірма „Колос”», кандидат сільськогосподарських наук, Леонід Васильович Центило

Відразу слід наголосити, що «Агрофірма «Колос» — господарство не просте. Адже велике значення для аграріїв має відновлення родючості ґрунту, й тут перевагу надають точним технологіям виробництва та використання органо-мінеральних компостів в умовах екологічного землеробства.

— Леоніде Васильовичу, що є особливістю Вашої агрофірми?

— Функціонування мікробіологічної та агрохімічних лабораторій дає змогу впроваджувати методи біологізації ґрунту та зменшення хімічного навантаження на нього завдяки використанню мікробіологічних препаратів власного виробництва. Симбіоз науки та виробництва з використанням передових технологій — основні принципи роботи нашого підприємства.

Через це і до посівної техніки у нас увага особлива: це саме та ланка у виробництві сільськогосподарської продукції, яка здатна забезпечити рослини усім необхідним для розкриття потенціалу культури. А для цього потрібна надійна техніка.

— Саме такою технікою і є сівалки Amazone?

— Тут слід сказати, що техніку цього німецького виробника у Пустоварівці знають дуже добре. Можна сказати, що ці агрегати ніколи не старіють. Ті сівалки, які були актуальні 20 років тому, актуальні й донині. Бо кожен розуміє, що за допомогою такого посівного комплексу можна забезпечити точність на полі та рівномірні сходи.

Проте життя не стоїть на місці. Змінюються кліматичні умови, які змушують вносити певні корективи в агротехнологію. А це потребує використання сучасних, ефективних засобів.

— Ви говорите зараз про випробування Amazone Primera DMC? Чому саме вона?

— Справді, з минулого року в «Агрофірмі „Колос”» ми стали випробовувати сівалку Amazone Primera DMC. Передусім, що для нас цікаво, це можливість використання агрегату під різні технології. Цю сівалку з успіхом застосовують і на ресурсозбережних схемах. У той час як звичайні сівалки потребують попереднього обробітку ґрунту, за допомогою DMC можна відразу заходити в поле і проводити висів. Це справжній універсал. Але універсал такий, що й може допомогти зі збереженням вологи.

 Amazone Primera DMС — сівалка для універсального землеробства
Amazone Primera DMС — сівалка для універсального землеробства

— У сівалки є для вологозбереження якісь конструктивні особливості?

— Саме про це і йдеться: долото сівалки ущільнює дно борозни, і це створює умови для підтягування у цю зону вологи.

Сьогодні вкрай важливе питання управління вологістю та проблем від непродуктивної втрати вологи. Це нинішній рік ще можна було провести сівбу й отримати нормальні сходи. Але це не показово. Згадаймо, що було торік восени. Ми всі зіткнулися з хронічною нестачею вологи в метровому горизонті ґрунту. І треба було ще постаратися створити оптимальні умови росту й розвитку культурних рослин.

— А як щодо точності роботи Primera DMC?

— З цим проблем немає. Розподілення насіння по полю ідеальне. Та самої лише точності сівалки ще мало, оскільки поняття рівномірності посівів стосується не лише точної відстані між насінинами, але ще й дотримання оптимальної глибини, щоб створити передумови для нормального розвитку наших рослин на полі. Щоб підтягувалася волога з нижніх горизонтів. І все це можна досягти за допомогою агрегату Amazone, де кожен сошник працює незалежно на паралелограмній підвісці.

— Як створити такі умови, щоб рослина показала весь свій потенціал?

— Загалом це досягається відносно просто — за допомогою правильної системи підживлення. Проте підживлення не простого, оскільки технологія нашого господарства передбачає використання твердих та рідких добрив водночас із бактеріологічними препаратами власного виробництва.  

Сівалка Primera DMC як раз і дає змогу вносити всі три компоненти. При чому всі три розташовано саме так, як треба рослині. Сівалка забезпечує оптимальне розміщення добрива щодо місця розташування насінини.  

Цілеспрямоване внесення мінеральних добрив безпосередньо в посівну борозну може сприяти швидкому і здоровому росту молодих культур для досягнення більш глибоких ресурсів ґрунтової вологи й підвищення стійкості до сильної посухи. Адже відомо, що найкращий ефект від висіву з одночасним внесенням добрив отримують у посушливих умовах, де рослинам потрібен потужний старт, щоб встигнути використати теплий період.

Конструктивні особливості Amazone Primera DMС

Високопродуктивну сівалку Primera DMC розробляли для прямого і мульчованого посіву в посушливих регіонах. Посівний матеріал закладають під пожнивні рештки, щоб забезпечити хороший контакт посівного матеріалу з ґрунтом і у такий спосіб створити оптимальні умови для сходів насіння культурних рослин. Сівалка Primera DMC — це сівалка для універсального землеробства, оскільки вона дає фермерам можливість вибирати зручну технологію обробітку на цей момент. Її можна застосовувати і як сівалку прямого посіву, і як сівалку для традиційної технології висіву.

Primera DMC оснащено долотами DURA з активним кутом атаки: стандартними завширшки 15 мм, для стрічкового висіву завширшки 55 мм, а також стрілчастою лапою завширшки 150 або 200 мм. Щодо вологозбереження, то цю технологію з успіхом випробувано в найпосушливіших куточках світу. Тому в Україні вона має всі перспективи прижитися.

 Конструктивною особливістю сівалки є опорні котки сошника, які являють собою два  прямих диски з крилами на зовнішніх боках
Конструктивною особливістю сівалки є опорні котки сошника, які являють собою два прямих диски з крилами на зовнішніх боках

Іншою цікавою конструктивною особливістю є опорні котки сошника, які являють собою два прямих диски з крилами на зовнішніх боках. Ці котки розташовано під таким кутом, що земляна хвиля від долота спрямовується назад до борозни практично на будь-якій робочій швидкості — від 10 до 18 км/год. У такий спосіб усувається ризик накидання землі на сусідні ряди на високій швидкості. Крилоподібна форма допомогла вбити відразу двох зайців: з одного боку, з’явилася опора для сошника, а з іншого — завдяки невеликій площі контакту й геометрії профілю вологий ґрунт не налипає товстим шаром.

Насіння закривається пухким ґрунтом, який рівномірно ущільнюється. Сівалку обладнано пневматичним пристроєм подання насіння, на ній є випробувана система дозування.

Велика додаткова місткість, пневматичний пристрій подання насіння і випробувана система дозування є відмінними ознаками моделі Primera DMC. Особлива система управління сошниками містить реверсивний запобіжний механізм від наїзду на камені, так що сошники можуть ухилятися від перешкод у горизонтальному й вертикальному напрямках. Сівалка може робити технологічну колію і висівати культури, зокрема дрібнонасінні, нормою висіву від 2 до 400 кг. Її обладнано компресором, що дає змогу проводити її чищення за допомогою потужного потоку.

— Тож ви використали добриво ефективніше. А як з нормою висіву?

— Тут ще цікавіше, адже Primera DMC дала змогу нам піти на ризиковий крок — зменшити норму внесення добрив до оптимально-мінімальної. Але не тільки.

Ми відразу оцінили сівалку як таку, що зможе створити правильні умови для росту й розвитку рослин. А тому під час, наприклад, висіву озимої пшениці ми зменшили норми висіву. По не дуже добрих попередниках, як кукурудза на зерно, соняшник, висівали до 2–2,2 млн насінин на гектар.

Виявилося, що, завдяки рівномірності розподілення насінин на полі та можливості одночасного внесення в зону рядка трьох компонентів добрива, рослини якнайкраще забезпечуються усім необхідним для подальшого розвитку. Попри таку низьку норму висіву, коефіцієнт кущення вийшов на наших полях доволі високим — на рівні 800 продуктивних стебел на 1 м2. Створено всі умови для отримання хорошого врожаю. До того ж цією сівалкою у нас окрім пшениці озимої сіяли також ріпак, і так само вдало.

— Як Ви можете охарактеризувати роботу сівалки Primera DMC загалом?

— Робота просто відмінна! Ми можемо побачити всю картину на контрольних ділянках. Як порівняти з іншими агрегатами, сівалка від Amazone забезпечила кращі умови для реалізації потенціалу культурних рослин.

 За допомогою посівного комплексу Primera DMС можна забезпечити точність  на полі та рівномірні сходи
За допомогою посівного комплексу Primera DMС можна забезпечити точність на полі та рівномірні сходи

Слід зазначити, що «рваних» сходів на полі не помічено взагалі. Було вже байдуже, чи випадали дощі, чи ні, адже сівалка робила своє. А головне, що ми разом із рівномірними сходами зекономили гроші на насінні та добривах, отримавши чудові результати.

Однак, на мою думку, треба й далі вивчати цей агрегат. А тому наступним кроком у нас буде випробування сівалки Amazone Primera DMC цієї осені, щоб використати її універсальність по максимуму.

Стаття з журналу Intelligent Farming №3, липень 2021

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. 

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: rost.panichev@ifarming.com.ua

Матеріали по темі