iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Аграрні метеостанції та їхнє практичне застосування

09.06.2022
Автор матеріалу

Іван Бойко

Про те, якими будуть погодні умови через 10 або 20 днів, може напевне сказати лише Господь Бог. І тим більш, якщо йдеться про супутнє прогнозування ступеня поширеності хвороб рослин та інших агрономічних чинників. Але дечого досягла і сучасна наука, пропонуючи агровиробникам спеціальні метеостанції

Аграрні метеостанції та їхнє практичне застосування

Це обладнання вже встигло довести свою ефективність, зокрема на полях України. За допомогою польових метеостанцій можна отримати надзвичайно корисну інформацію про реальні проблеми та потреби рослин у конкретний період, спрацювавши на випередження ситуації.

Йдеться про отримання локальних метеорологічних даних, які прямо чи опосередковано можуть вплинути на стан рослин, майбутню врожайність, а також дати інформацію для прийняття рішення про доцільність конкретного агрозаходу. Зазвичай використовують стаціонарні чи мобільні метеостанції, «очима» та «вухами» яких виступають різноманітні датчики, котрі встановлюють на полях на певній відстані один від одного. Таким чином можна отримувати в режимі реального часу широкий спектр даних: температура ґрунту та повітря, сила вітру, вологість, ступінь сонячної активностітощо. Проаналізувавши цю інформацію за допомогою спеціальних програм, можна прийняти правильне рішення щодо захисних оброблень, підживлення посівів, збирання врожаю тощо, спрогнозувати вірогідність спалаху та поширення тих чи інших хвороб рослин. Ця система працює, і сьогодні більшість відомих виробників ЗЗР створили чи створюють спеціалізовані сервіси для роботи саме за такими даними.

Вартість більш-менш практичних фермерських метеорологічних станцій стартує з позначки 150–200 дол. Однак найефективнішим з точки зору співвідношення ціни та якості можна назвати обладнання вартістю близько 1000–1500 дол. Тут важливо усвідомлювати, яка саме інформація вам необхідна на перших порах, щоб навчитися ефективно працювати з метеостанцією. Так, найчастіше базове оснащення середньозваженої за ціною моделі охоплює можливість отримувати дані про вологість, кількість опадів, силу вітру та температуру. За невелику доплату можна отримати вже більш просунуті датчики. Загалом кількість їхніх видів може сягати десятків одиниць. Тому вибирати є з чого.

Важливо, щоб ваша метеостанція була максимально практичною з організаційної точки зору, і всі отримані дані завантажувалися в якийсь хмарний сервіс. Це дасть змогу стежити за її роботою з телефону чи ноутбука, а отже, працювати зручніше та оперативніше приймати рішення.

Ринок метеостанцій в Україні сьогодні перебуває на стадії бурхливого розвитку, і це не перебільшення, оскільки він корелює із загальносвітовими тенденціями. У цьому сегменті змагаються як потужні компанії, так і ще вчора невідомі стартапи, пропонуючи найчастіше дуже цікаві рішення. Приємно, що задніх тут не пасуть і українські виробники. Понад те, метеорологічне обладнання METEOTREK належить до найпопулярніших в Україні. Спільний проєкт двох вітчизняних компаній METEOTREK — це на 100% український продукт, який складається з метеостанцій власного виробництва, власного програмного забезпечення та 15-річного досвіду впровадження. У лінійці продуктів METEOTREK серед стаціонарних рішень відзначимо метеостанцію METEOTREK RW 2.1, котру пропонують у максимальній комплектації з датчиком опадів розподільною здатністю 0,2 мм та можливістю підключення додаткових датчиків.

Модель оснащено контролером із передачею даних каналом GSM та сонячною панеллю для автономного живлення. У базовому виконанні тут встановлено датчик швидкості вітру, датчик напряму вітру, датчик температури та вологості повітря, атмосферного тиску та датчик рідких опадів. За потреби можна додатково використовувати датчики вологості та температури листа, температури і вологості ґрунту, сонячної радіації тощо. Також можлива комплектація датчиком опадів із підігрівом для моніторингу кількості снігових опадів.

Мобільна метеостанція METEOTREK MOBI ULTRA призначена для встановлення на рухомій техніці для контролю погодних умов за здійснення операцій в полі. Цю модель оснащено GPS-трекером BITREK CONNECT із зовнішніми антенами, датчиком температури та вологості повітря, ультразвуковим датчиком швидкості та напряму вітру, Bluetooth-передавачем та мобільним за стосунком METEOTREK Mobi.

Популярною у цьому сегменті є і серіяметеорологічних рішень iMETOS 3.3. Обладнання працює на панелі сонячних батарей, має внутрішню батарею та передає дані про погоду в режимі реального часу за GSM/GPRS, таким чином розподіляючи інфраструктуру в місці встановлення. IMETOS також може надсилати SMS-сигнали тривоги (визначені користувачем через інтернет), щоб попередити фермера про мороз, сильний дощ, високу температуру тощо.

Дані регулярно завантажуються на платформу FieldClimate, де можна отримати доступ до нього з будь-якого місця в будь-який час в режимі реального часу. Поряд із доступом до історичних даних і щоденними значеннями можна також скористатися системою підтримки прийняття рішень, такими як локалізовані прогнози погоди, моделі захворювань та управління зрошенням.

Серія iMETOS 3.3 має такі варіанти датчиків: датчик температури повітря та дощомір, датчики для розрахунку більшості моделей захворювань, відносна вологість, осадомір, датчик вологості листа, датчики для розрахунку сумарного випаровування: температура повітря та відносна вологість, сумарна сонячна радіація, механічний датчик швидкості вітру, а також велика кількість спеціалізованих датчиків.

З використанням радіовузлів iMETOS можна істотно розширити територію моніторингу навколо основної станції iMETOS 3.3 на радіус від 50 до 500 м. Це дає змогу контролювати вологість ґрунту в неоднорідних ґрунтах, аналізувати стан поля на різних ділянках із різними культурами чи сортами та/або різними секторами системи зрошення, більш точно працювати на тестових ділянках.

Найефективнішим з точки зору співвідношення ціни та якості можна назвати обладнання вартістю близько 1000–1500 дол.

Цікаві рішення пропонує також ще один відомий виробник метеорологічного обладнання — компанія Davis. Модель Vantage Pro2 Plus 6162CEU — це кабельна професійна станціямоніторингу погоди, відстеження метеоумов навколишнього середовища та змін. Є широкий діапазон опцій та датчиків.

Метеостанції Vantage Pro2 Plus від Davis Insrtuments укомплектовані датчиками сонячної радіації та ультрафіолетового випромінювання, які дають змогу метеостанції вимірювати сонячну радіацію, індекс THSW, сумарне випаровування, індекс та дозу ультрафіолетового випромінювання.

Метеостанція Davis 6162С Vantage Pro 2 Plus зчитує метеодані датчиками кліматичного блоку. Кліматичний блок метеостанції погодостійкий, що забезпечує надійність та довговічність застосування. Для з’єднання кліматичного блоку з консоллю метеостанції в комплект входить кабель завдовжки 30 м.

Погодні дані, які вимірюють датчики кліматичного блоку метеостанції Davis 6162 З Vantage Pro 2 Plus: прогноз погоди до 48 год, атмосферний тиск, швидкість та напрями вітру, температура та вологість повітря, кількість та інтенсивність опадів, інтенсивність сонячного випромінювання, сукупне випаровування, доза ультрафіолетового випромінювання, індекс ультрафіолетового випромінювання.

Кліматичний блок метеостанції Vantage Pro2 Plus 6162С можна доповнювати нагрівачем збирання опадів для точного визначення метеостанцією кількості опадів у холодну пору року

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: julia.naruzhna@ifarming.com.ua

Матеріали по темі