iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Інтелектуальні жнива - 2021

28.12.2021
Автор матеріалу

Іван Бойко

Виростити високий врожай — це лише половина успіху. Не менш важливо його якісно та повністю зібрати. І тут багато чого залежить не лише від моделі комбайна, але й від оператора машини. Людський чинник і досі відіграє істотну роль під час жнив, що не дуже добре, оскільки він може негативно вплинути на точність та продуктивність збирання врожаю

Інтелектуальні жнива - 2021

Щороку виробники зернозбиральних комбайнів пропонують нові технічні рішення, тісно пов’язані з точним землеробством, щоб зробити жнива прогнозованішими, мінімізувати втрати й травмування зерна та в результаті підвищити рентабельність вирощування сільгоспкультур.

JOHN DEERE

У зернозбиральних комбайнах John Deere за інтелектуальне управління та контроль відповідає інноваційна інтегрована система регулювання ICA2, яка автоматично забезпечує незмінно високі показники у процесі збирання, незалежно від умов роботи та рівня кваліфікації оператора.

Навіть якщо людина в кабіні комбайна почуватиметься стомленою під кінець робочої зміни, якість обмолоченого зерна від цього не постраждає. Для цього електроніка пропонує вказати критично недопустимий рівень втрат зерна та мінімальні параметри його якості. Далі програмують цільовий рівень продуктивності, і комбайн в автоматичному режимі підлаштовує всі системи для підтримання заданих показників. Цікаво, що в такому разі продуктивність роботи комбайна John Deere зі збереженням якості зібраного зерна та мінімальними втратами може досягати 15% і більше.

Вдало в зернозбиральних комбайнах John Deere реалізовано й систему поточних налаштувань машини, яка дає змогу змінювати робочі параметри машини в будь-який момент. При цьому враховується вологість культури, забур’яненість поля, поточна врожайність на певній ділянці поля тощо. Електроніка в режимі реального часу підлаштовує комбайн на оптимальний режим роботи, навіть тоді, коли людина не помічає тієї чи іншої проблеми.

Збирання даних для управління налаштуваннями молотильно-сепарувальної та очисної систем здійснюється за допомогою спеціальних цифрових камер. Обидві камери постійно визначають кількість пошкодженого зерна та відсоток засміченості збираної маси.

Система Active Yield відповідає за автоматизацію процесу калібрування датчика врожайності за фактичною масою намолоченого зерна. Три датчики в зерновому бункері автоматично визначають зміну ваги під час заповнення бункера. Електроніка порівнює ці дані з вимірами датчиків урожайності та вологості, виконуючи постійне калібрування показань датчика врожайності. Це дає змогу створювати калібрувальну криву на різних робочих швидкостях і рівнях продуктивності комбайна з використанням декількох точок калібрування та, відповідно, більш точно виконувати робочі завдання.

Цікавим рішенням від John Deere є система Active Terrain Adjustment, котра автоматично регулює усі налаштування системи очищення: швидкість вентилятора, зазор верхнього та нижнього решіт під час руху машини по нерівній поверхні з урахуванням особливостей збираної культури. Це не лише знижує рівень втрат зерна та підвищує його якість, але й дає змогу операторові машини зосередитися на управлінні машини, що істотно підвищує безпеку та зберігає нормальну продуктивність збирання врожаю.

CLAAS

У конструкції комбайнів CLAAS LEXION наявне автоматичне налаштування обмолоту, яке доступне лише на цих комбайнах. За допомогою автоматизації системи обмолоту можна самостійно змінювати частоту обертів молотильного барабана, відповідно до умов збирання зерна та обраної стратегії. Також можна регулювати ступінь подрібнення соломи, залежно від вологості рослинної маси.

Ефективність та економічність роботи зернозбирального комбайна баато в чому залежить від правильного використання потужності. У комбайнах CLAAS за цей аспект відповідає система DYNAMIC POWER, котра в автоматичному режимі обирає оптимальні параметри потужності двигуна та її передачі, залежно від швидкості та рівня складності умов роботи. Зокрема, це дає змогу заощаджувати до 8–9% пального.

CASE IH

Нові зернозбиральні комбайни Axial-Flow, згідно з вимогами ринку, оснащено широким спектром електронних систем, спрямованих на максимальну автоматизацію та точність процесів збирання зерна.

Йдеться про систему автоматизації AFS Harvest Command™. Це абсолютно новий пакет технологій, який використовує дані із 16 (!) різних датчиків, кожен з яких відповідає за свою ділянку контролю. За допомогою AFS Harvest Command™ через термінал AFS Pro700 здійснюють налаштування роботи машини.

Зокрема,йдеться про фірмову «фішку» CNH — можливість переводити комбайни в автоматичні режими збирання визначених культур. Поки що таких режимів чотири:

  • режим найменших втрат;
  • режим найкращої якості зерна;
  • режим фіксованої пропускної здатності; 
  • режим максимальної пропускної здатності.

Такий підхід дає змогу уникнути впливу людського чинника, оскільки усі налаштування здійснюють автоматично.

Це стосується усіх видів регулювання, включно зі швидкістю вентилятора чи зміною обертів ротора, положення направляючих, зазору решітного стану тощо. Машина самостійно налаштовується буквально під час руху в режимі реального часу та зберігає оптимальні показники для подальшої роботи.

Камера контролю якості зерна системи автоматизації AFS Harvest Command™ працює в багатоспектральному режимі. Вона відстежує світлове випромінювання в ультрафіолетовому, синьому, зеленому, червоному та інфрачервоному діапазонах. Це ефективно виявляє сліди крохмалю на травмованих зернівках, а також засміченість зерна в бункері, щоб автоматично скоригувати ці показники в бік зменшення.

Окремо можна використовувати систему Feedrate Control, яка регулює ходову швидкість відповідно до обсягу рослинної маси, щоб оптимізувати її подання до системи обмолоту. Тому, з одного боку, це дає змогу запобігти забиванню системи й підтриманню продуктивності, а з іншого — додатково вплинути на якість роботи.

FENDT

У конструкції комбайнів Fendt відзначимо оригінальну реалізацію системи налаштування жатки за допомогою технології Fendt Autodock™, яка автоматично приєднує жатку до комбайна впродовж 5 с (!) без докладання ручної праці. При цьому в разі потреби відбувається розпізнавання навісного обладнання та відновлення останніх налаштувань, які використовували під час роботи із жаткою раніше. Для цього використовують спеціальну цифрову мітку, що базується на принципі радіочастотної ідентифікації.

У найсучасніших моделях комбайнів Fendt, таких як IDEAL, застосовують систему IDEALharvest з акустичними датчиками маси (MAD), які в режимі реального часу відображають стан завантаження молотарки та системи очищення. Ці акустичні датчики розміщено вздовж роторів і короба грохоту, вони визначають обсяг потоку зібраної маси, а також втрати.

Ще одне ефективне рішення у цій галузі від Fendt: камера контролю якості зерна, яка показує чистоту зібраного зерна, рівень втрат зерна, відсоток битого зерна, а також його чистоту. Отримані дані відображаються на дисплеї iPad, вказуючи, в якій частині системи накопичується найбільша кількість зібраної маси.

Мобільне рішення SmartConnect розраховане на формування індивідуальної технології збирання, щоб мінімізувати засміченість, травмування та втрати зерна, шляхом автоматичного регулювання зазорів деки чи швидкості обертання ротора.

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: julia.naruzhna@ifarming.com.ua

Матеріали по темі

Теги: жнива