iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Мінерально-точні можливості сучасних машин

14.09.2021
Автор матеріалу

Олександр Сумський

Завдяки використанню сучасних цифрових платформ та нових розробок провідні виробники розкидачів твердих добрив створили нові високопродуктивні машини.

Мінерально-точні можливості сучасних машин

Розкидачі мінеральних добрив стали важливим елементом високих технологій вирощування сільськогосподарських культур. Провідні виробники цієї техніки добре розуміють вимоги аграріїв і постійно адаптують власні моделі до цих потреб. З іншого боку, світовий тренд на зменшення впливу людського чинника також набирає обертів і дає змогу суттєво оптимізувати одну з найскладніших технологічних операцій. Серед провідних виробників машин для внесення твердих мінеральних добрив відзначимо Amazone, KUHN та Kverneland. Деталізуємо нові можливості використання їхніх розкидачів як складових точного землеробства.

KVERNELAND GEOSPREAD:

Kverneland пропонує аграріям сучасні високопродуктивні машини для внесення добрив. Модельний ряд Exacta GEOSPREAD запропоновано в Україні в двох серійних версіях: CL GEOSPREAD та TL GEOSPREAD. Вони відрізняються передусім продуктивністю. CL може мати ширину захвату від 10 до 30 м і бункер до 2000 л, а моделі TL з баком до 4000 л розраховані на ширину розкидання до 54 м та максимально повне використання точних технологій. Зазначимо, що місткість бункера — поняття умовне. За потреби аграрій може дообладнати необхідними місткостями або додатковим функціоналом практично будь-яку машину. Бренд завжди гнучко реагує на потреби й запити фермерів та господарств

 Розкидач добрив Kverneland TL GEOSPREAD із технологією Exacta
Розкидач добрив Kverneland TL GEOSPREAD із технологією Exacta

Розсіювачі добрив Exacta забезпечено системою розподілення міндобрив CentreFlow. Її унікальність полягає в тому, що гранули вже обертаються, коли потрапляють на лопатки. Таким чином це запобігає подрібненню гранул та гарантує якісне їхнє розподілення по всій ширині розкидання. За дотримання норми внесення відповідає унікальна повністю автоматична вагова система, що складається з чотирьох тензодатчиків для референтивного датчика, що заміряє стрибки машини по полю та кут нахилу і відповідно до цього корегує показники від тензодатчиків.

 Розсіювачі добрив Exacta забезпечено системою розподілення міндобрив  CentreFlow
Розсіювачі добрив Exacta забезпечено системою розподілення міндобрив CentreFlow

Kverneland під час розроблення концепції Exacta GEOSPREAD вдало виконав зручність налаштування систем управління. На машині відсутні ручні налаштування. Ширина розкидання та норма внесення на CL та TL GEOSPREAD керується двома актуаторами на дисках. Усі налаштування можна змінювати під час роботи в полі вручну на терміналі чи автоматично за допомогою системи GEOCONTROL. Активувавши систему GEOCONTROL (Task-Controller від Kverneland), машина буде автоматично змінювати норму внесення згідно з електронною картою-завданням, при цьому на перекриттях розкидач змінюватиме робочу ширину також автоматично — посекційно, кроком в 1 м.

 Система GEOCONTROL автоматично змінює норму внесення згідно з електронною  картою-завданням
Система GEOCONTROL автоматично змінює норму внесення згідно з електронною картою-завданням

Саме автоматичне управління шириною розкидання внаслідок вимкнення секцій в комбінації з унікальною ваговою системою дає змогу аграріям зекономити до 15% добрив. Диференційоване внесення добрив принесе також вагомий внесок в оптимізацію процесу удобрення, підвищення урожайності культур та їхньої якості під час збирання.

KUHN

Розкидачі KUHN AXIS адаптовані для точного внесення міндобрив на високій робочій швидкості у полях. Нині вони використовують технологію електронного дозування EMC, що вимірює крутний момент кожного розподільного диска розкидача і визначає кількість та вагу добрив, що розкидає певний диск. Незалежно від норми внесення ризик забивання отворів невеликий, тому що навіть за низького потоку дорив, що подаються на диск, електроніка автоматично відкриває дозувальну заслінку, при цьому контролюючи швидкість спорожнення кожної секції бункера. Технологія EMC розраховує норму внесення добрив на основі співвідношення крутного моменту диска-розкидача та швидкості витрати добрив, вимірюючи його в одиниці маси на одиницю часу. Необхідною особливістю ЕМС є те, що функція не залежить від типу добрив, розміру та щільності гранул.

 Розкидач добрив KUHN AXIS із технологією електронного дозування EMC
Розкидач добрив KUHN AXIS із технологією електронного дозування EMC

EMC безперервно контролює та коригує ступінь відкривання або звуження отвору для забезпечення максимальної точності. Вона залежить від запрограмованої норми внесення, максимально точно розраховуючи потрібні витрати добрив і крутний момент. Система має спеціальний датчик у безперервному режимі вимірювання показника крутного моменту. Коли потік гранул на одному з дисків зменшується або стає потужнішим, система автоматично регулює відкриття вихідного отвору. При цьому безперервно контролюється дозування на обох дисках розкидача, унеможливлюючи ризик забивання отворів. Головним мозковим центром розкидачів мінеральних добрив KUHN AXIS є ISOBUS-термінал CCI 200, розрахований на агрегатування з тракторами і додатковим обладнанням усіх відомих світових виробників. У системі управління розкидачем застосовано насамперед унікальні рішення KUHN, що відповідають за автоматизоване відключення/включення секцій на краях полів і на розворотах. Це системи OPTIPOINT і VARISPREAD.

Термінал ISOBUS CCI 1200 одночасно відображає важливу інформацію, а також  підтримує підключення джойстика та камер
Термінал ISOBUS CCI 1200 одночасно відображає важливу інформацію, а також підтримує підключення джойстика та камер
Система VARISPRED підтримує оптимальну ефективність розкидання
Система VARISPRED підтримує оптимальну ефективність розкидання

ISOBUS-термінал CCI 200. Система OPTIPOINT розраховує ступінь відкриття і моменти закриття кожного вихідного отвору відповідно до робочої ширини для будь-якого типу добрива незалежно від форми, розміру й щільності гранул. Система VARISPREAD відповідає за такі завдання: автоматичне регулювання робочої ширини розкидання на ділянках неправильної форми, підтримка оптимальної ефективності розкидання, забезпечення заданої витрати добрив шляхом регулювання ступеня відкривання вихідного отвору. На крайніх ділянках поля система VARISPREAD автоматично відкриває і закриває вихідні отвори у найсприятливіший момент, розрахований системою OPTIPOINT. Створення карт для диференційованого внесення міндобрив потребує окремого обговорення. Якщо правильно визначено дані за окремими елементами живлення, то господарство може одночасно заощадити значні ресурси завдяки зниженню норм внесення окремих елементів та підвищити врожайність урожаю шляхом внесення потрібних елементів живлення у запланованій кількості. При цьому економія коштів може становити 5–10% загальної вартості добрив і більше. Наголосимо, що диференційоване розподілення добрив фактично є елементом максимально якісної роботи в точному землеробстві, тому потребує дотримання обов’язкових умов. Одна — технічна і технологічна підтримка з боку виробника і дилерської компанії, які мають вагомі напрацювання в галузі точного землеробства. Інша — потрібно використовувати ті моделі техніки, які відповідають наведеним вище умовам: одночасна висока продуктивність роботи й орієнтування на точне внесення

AMAZONE

Компанія Amazone у нинішньому році внесла оновлення в моделях розкидачів ZA-X і ZA-M із системою управління EasySet 2. Нові машини мають низку переваг завдяки збільшенню комфорту для аграріїв та забезпеченню економії коштів. Використано електричний пристрій управління, що виконує постійну норму внесення гранул незалежно від швидкості руху агрегату в полі, має прості в керуванні функції і зручне для оператора налаштування.

 Розкидач добрив Amazone ZA-M із системою управління EasySet 2
Розкидач добрив Amazone ZA-M із системою управління EasySet 2

Із системою EasySet 2 Amazone надає універсальне рішення для автоматичного регулювання норми внесення добрив за змінної швидкості руху для ZA-M і ZA-X. У цих моделях створено розмір вихідних отворів за рахунок автоматичного налаштування положення заслінок, що налаштовується так, щоб норма внесення була стабільною. При цьому оператор не має дотримуватися постійної швидкості руху агрегату в полі, а, орієнтуючись на ситуацію та структуру поля, прискорює чи сповільнює швидкість. Для того, щоб зафіксувати або передати сигнал швидкості, оператор може використати X-датчик для підрахунку імпульсів, сигнальний кабель — передавання швидкості трактора чи GPS-антену. EasySet 2 також контрольовано регулює норми внесення гранул добрив для захисту довколишнього середовища. Запланована норма унесення гранул з точністю до одного кілограма програмується в комп’ютері системи управління, але за потреби оператор може її змінити безпосередньо у кабіні трактора — вказати «більше/менше» під час роботи в полі. Система EasySet 2 працює без використання навігації по меню, тобто її кожна клавіша використовує просте управління призначена для конкретної функції. Дозувальні заслінки з однієї чи обох сторін за допомогою електричного сигналу відчиняються/ зачиняються. Важливою перевагою системи є інтегрований лічильник кількості гектарів, за допомогою котрого продуктивність розкидача постійно є в полі зору оператора. Система управління технікою має комфортну функцію напівавтоматичного калібрування норми внесення гранул та видалення решток.

Також за змінної швидкості руху EasySet 2 формує суцільну, прецизійну картину розподілу гранул та збільшує продуктивність роботи машини. Серед інших нових рішень — інтелектуальна система зважування ProfisPro. Датчик нахилу також доступний як опція. Для постійного контролю пропонують навісні розкидачі ZA-TS та причіпні розкидачі ZG-TS 01 із новою інтелектуальною системою зважування ProfisPro. ProfisPro є взаємодією технології зважування Profis з новим рішенням із вимірюванням крутного моменту FlowControl. FlowControl використовує один датчик на кожний розподільний диск, котрий визначає крутний момент кожного окремого диску. Розкидач добрив із цими новими рішеннями використовує крутний момент для регулювання теоретичної норми внесення гранул протягом всієї роботи агрегату у полі. Технологія зважування ProfisPro контролює фактичну норму внесення на кожні 25 кг добрив. Усі системи управління зважуванням компанії опційно оснащено датчиком нахилу, котрий дає вимірювальній техніці розрахувати вплив нахилу на вимірювання ваги так, щоб і за бічного розподілу на схилі поля під час підйому й спуску норма внесення добрив була стабільною.

Стаття з журналу Intelligent Farming №3, липень 2021

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. 

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: rost.panichev@ifarming.com.ua