iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Орієнтири: точні рішення для сівби

18.05.2021
Автор матеріала

Іван Бойко

Що пропонують всесвітні лідери обладнання для точного землеробства: Precision Planting та Ag Leader

Орієнтири: точні рішення для сівби

У кожного українського фермера є власне бачення застосування точних технологій у своїй роботі. Хтось працює з ними вже не перше десятиріччя, хтось лишень починає їх освоювати, а для когось це справа майбутнього. У всякому разі мало хто сьогодні заперечує ефективність точного підходу під час виконання ключових польових операцій і передусім сівби. У цьому матеріалі ми пропонуємо вашій увазі детальний огляд передових точних рішень для сівби сільгоспкультур на прикладі двох світових лідерів галузі: компаній Ag Leader та Precision Planting.

В арсеналі Ag Leader наявні декілька модифікацій дисплеїв, котрі відрізняються широтою функціоналу. Ми ж відзначимо передусім InCommand 1200 — новітній дисплей для систем точного землеробства з повним спектром можливостей. Його використовують для автоматичного водіння, управління електромуфтами, електроприводами, гідравлічним притиском, моніторингом висіву та внесенням матеріалів.

 Дисплей InCommand 1200 із повним спектром можливостей
Дисплей InCommand 1200 із повним спектром можливостей

Розширений моніторинг висіву для просапних сівалок дає змогу контролювати всі параметри якості висіву: двійники, пропуски, норму висіву, сингуляцію, відстань між насінинами в рядку з відображенням інформації на карті по кожному ряду. Докладна карта на дисплеї візуалізує кожен ряд і сповіщає оператора про повторювані проблеми висіву від проходу до проходу. Одразу в режимі реального часу в кабіні, на телефоні, планшеті, комп’ютері або за допомогою архівної карти у хмарному інтернет-сервісі AgFiniti можна визначити джерело проблеми і запобігти втраті врожаю.

 Аналіз стану посівів за допомогою сервісу AgFiniti
Аналіз стану посівів за допомогою сервісу AgFiniti

Гідропривід висівних апаратів просапної сівалки дає змогу замінити привід від привідних коліс, усунути проковзування і задавати норму висіву з монітора без потреби в зірочках. Також можливо диференційовано вносити насіння за картами приписами.

SureDrive — це найновіша система для переобладнання сівалок із механічним приводом, що дає змогу встановлювати норму висіву з кабіни, відключати висів на перекриттях, компенсувати норму на поворотах. Приводи SureDrive використовують також як муфту для відключення секцій і ефективно змінюють норму висіву сівалки за допомогою гіперчутливого двигуна з високим обертовим моментом. Компенсація на контурах поля не допустить пересіву на внутрішніх рядах і недосіву на зовнішніх. Приводи SureDrive автоматично регулюють швидкість висівного механізму кожного ряду, що дає змогу зберігати норму висіву на поворотах, контурах і терасах. При цьому міцна і герметична конструкція SureDrive не потребує обслуговування.

 Електропривід висівних апаратів SureDrive
Електропривід висівних апаратів SureDrive

Система Ag Leader SeedCommand для просапної сівалки дає змогу точно автоматично відключати і включати висів на кожному сошнику сівалки для уникнення перекриттів, завдяки чому можна економити 4–7% посівного матеріалу і уникати загущення посівів на перекриттях. Кожен допущений посівним агрегатом пропуск — це мінус рослина і недоотриманий урожай, кожен двійник — марно витрачений дорогий посівний матеріал і не повною мірою реалізований потенціал гібрида. Система Ag Leader SeedCommand для сівалок точного висіву здійснює моніторинг густоти стояння, автоматичний контроль перекриттів секцій, посів з диференційованою нормою, що дає змогу досягти найвищого рівня точності висіву.

Функцію автоматичного управління секціями в системі Ag Leader SeedCommand SureStop призначено для незалежного включення або виключення індивідуальних посівних апаратів або секцій на вже засіяних ділянках або з використанням даних карт-завдань диференційованого посіву. Усунення перекриттів дає змогу максимально реалізувати потенціал насіння і збільшити врожайність. Крім того, знижується непродуктивна витрата насіння. Економія прямо пропорційна ширині захвату сівалки і складності контуру поля і може становити до 15%. При цьому здійснюється збирання та запис великого масиву інформації.

Система Ag Leader SeedCommand дає змогу вносити добрива і сіяти зі змінною нормою, тобто диференційовано для максимально ефективного використання отриманих даних про відмінності родючості ґрунту. Диференціювання норми згідно з картою-завданням для насіння і добрив дає можливість зіставляти густоту посіву та дози з характеристиками родючості. Якщо ж на сівалці немає системи змінного дозування, її можна модернізувати гідравлічними приводами.

Гідравлічне регулювання глибини висіву Sure Force працює в режимі реального часу з частотою сканування зміни тиску на колеса глибини 200 Гц і часом реакції гідроциліндра менше секунди. Таке регулювання дає змогу швидко, автоматично змінювати потрібне зусилля на сошник у разі зміни типу або щільності ґрунту, наприклад, під час висіву у вологий ґрунт або по нулю. Діапазон роботи гідроциліндра від мінус 158 кг до плюс 295 кг. Для зменшення ущільнення ґрунту під власною вагою секції з насінням на вологих важких ґрунтах гідроциліндр Sure Force може працювати не тільки на притиск, але і на підіймання секції для зменшення тиску на ґрунт до 158 кг.

Гідравлічне регулювання глибини висіву Sure Force
Гідравлічне регулювання глибини висіву Sure Force
Функція автоматичного управління секцій SureStop
Функція автоматичного управління секцій SureStop

У 2020 році компанія Ag Leader розширила лінійку продуктів SeedCommand і представила світовому ринку систему SureSpeed.

SureSpeed — це комплексна висівна система, яку встановлюють на більшість сучасних сівалок точного висіву. Досвід впровадження пунктирного висіву просапних культур показує, що рівномірність розміщення рослин в рядку — запорука високої врожайності. Правильне розташування насіння запобігає взаємному пригніченню рослин і раціонально використовує площі. Просів і двійники, порушення норми висіву і глибини закладення неможливо виправити. Під час розроблення цієї системи інженери одразу поставили собі завдання — забезпечити ідеальну сингуляцію і якість розкладання насіння на високих швидкостях. Унікальна фронтальна орієнтація висівного апарату, кевларовий конвеєр доставляння насіння з найнижчою точкою розчеплення в галузі, все це і багато іншого забезпечує ультраточний висів на швидкості до 19 км/ч.

 SureSpeed забезпечує ідеальну сингуляцію та якість розкладання насіння на високих швидкостях
SureSpeed забезпечує ідеальну сингуляцію та якість розкладання насіння на високих швидкостях

Основою роботи з точними рішеннями Precision Planting є дисплей третього покоління 20/20 SeedSense Monitor. Цей багатофункціональний дисплей дає змогу не лише стежити за висівом, але й контролювати його з кабіни трактора. Зокрема, 20/20 дає змогу фіксувати двійники й пропуски, а також запобігати їхній появі під час роботи. Монітор 20/20 SeedSense також допомагає підібрати оптимальну швидкість трактора, з якою сівалка може рухатися без втрат продуктивності, витримуючи норму висіву.

Оператор може знайти та виправити приховані механічні проблеми та підвищити продуктивність сівалки шляхом налаштування різних параметрів.

Монітор забезпечує управління високотехнологічними системами, призначеними для регулювання густоти висіву, притискного зусилля і норм внесення рідких міндобрив для багатогібридного висіву та високошвидкісної сівби, контролю стану ґрунту, норм висіву та тиску сівалки на ґрунт.

 Дисплей третього покоління 20/20 SeedSense Monitor
Дисплей третього покоління 20/20 SeedSense Monitor

Ефективність сівби багато в чому залежить від роботи вакуумних висівних апаратів точного висіву vSet. Висівні апарати vSet Classic і vSet2 дають змогу підвищити точність висіву всіх культур, особливо соняшнику, з мінімальною кількістю двійників і пропусків із рівною відстанню між рослинами в рядку.

Вакуумні висівні апарати точного висіву від Precision Planting призначені для переобладнання сівалок із механічними пальчиковими висівними апаратами для заміни зношених висівних апаратів або вакуумних висівних апаратів низької якості, які недостатньо добре висівають соняшник, ріпак, кукурудзу, сою, сорго, пшеницю, буряк та інші культури. Precision Planting vSet2 може точно висівати перераховані культури, забезпечуючи найвищий рівень точності.

 Вакуумний висівний апарат точного висіву vSet
Вакуумний висівний апарат точного висіву vSet

Привід висівного апарату може бути як механічний ланцюгового типу, так і замінений на сучасний електропривід Precision Planting vDrive.

Вакуумні посівні системи типу vSet дають змогу висівати широке розмаїття насіння різних розмірів і форм з високою точністю. При цьому сівба різних видів насіння відбувається за допомогою простої зміни диска. Вони працюють у широкому діапазоні швидкостей.

Для установлення нової системи vSet на наявну механічну сівалку монтують вакуумну систему з гідравлічним приводом, яка забезпечує необхідний вакуум для кожної секції. До складу системи належать гідромотор, крильчатка й повітроводи для кожної секції. Кожен ряд сівалки обладнують вакуумним висівним апаратом vSet Classic або vSet2. Різниця між vSet Classic або vSet2 полягає в тому, що vSet2 може висівати крім інших дрібнонасіннєві культури (ріпак, пшеницю), що vSet Classic не передбачає. Диски та сингулятори насіння у vSet Classic і vSet2 однакові.

Вже згадувані електроприводи висівних апаратів Precision Planting vDrive — це найновіша система для переобладнання сівалок із механічним приводом. Вона дає змогу змінювати норму висіву з кабіни, автоматично відключати висів на перекриттях, значно підвищити точність висіву всіх культур і компенсувати норму на поворотах. При цьому система автоматичного відключення сошників з електроприводами vDrive не потребує жодних розблокувань і додаткових витрат, заощаджуючи до 5% насіння, завдяки точному автоматичному відключенню кожного ряду під час перетину вже засіяних ділянок.

Слід згадати також і про гідравлічний контроль притискного зусилля DeltaForce. Система DeltaForce складається з датчика притискного зусилля та гідравлічного циліндра, що встановлюють на кожну висівну секцію сівалки. Завдяки їй насінина в кожному рядку потрапляє у ґрунт з оптимальним притискним зусиллям на однакову глибину, водночас усувається надмірне ущільнення ґрунту. Цікаво, що вимоги до притискного зусилля можуть змінюватися кожні тридцять сантиметрів.

DeltaForce працює в режимі реального часу з частотою сканування поточного тиску на колеса глибини 200 разів на секунду і часом реакції гідроциліндра 0,2 сек. Це забезпечує постійну глибину висіву на всіх ділянках поля без переущільнення ґрунту навколо посівного ложа.

Електропривід висівного апарату vDrive.
Електропривід висівного апарату vDrive.
Датчик притискного зусилля DeltaForce
Датчик притискного зусилля DeltaForce

Радіохвильовий датчик висіву WaveVision призначений для обчислення витрат висівного матеріалу. Датчик може відрізнити насіння від пилу і сміття, одну насінину від пари насінин, що разом пролітають у насіннєвій трубці. Радіохвилі високої частоти, на відміну від променя світла, багаторазово заломлюючись, «розглядають» об’єкт, що падає з різних сторін, забезпечуючи «тривимірний» погляд на насіння.

Швидкісна висівна трубка SpeedTube дає змогу збільшити швидкість і забезпечити точність розкладання. Висів із SpeedTube дає змогу точно розташувати насіння на будь-якій швидкості завдяки транспортувальній стрічці, яка унеможливлює вільне падіння насіння.

Радіохвильовий датчик висіву WaveVision
Радіохвильовий датчик висіву WaveVision
Сенсор із функцією притискання насіння SmartFirmer
Сенсор із функцією притискання насіння SmartFirmer
Швидкісна висівна трубка SpeedTube
Швидкісна висівна трубка SpeedTube

Також відзначимо ще дві технології Precision Planting для точної сівби. Це система SmartDepth, яка призначена для управління глибиною висіву безпосередньо із кабіни, та сенсор SmartFirmer.

SmartDepth дає змогу швидко та легко регулювати глибину з монітора у разі зміни умов. Це економить час і дає змогу провадити оптимальний автоматизований висів на кожній ділянці.

SmartFirmer — це сенсор із функцією притискання насіння, який вимірює кількість вологи, доступної для насіння, тому оператор може правильно регулювати глибину сівби, визначивши оптимальні передумови для планування майбутнього врожаю.

І, нарешті, слід згадати про FurrowForce — систему автоматичного двоступеневого закриття борозни. Вона створює майже ідеальне середовище для проростання насіння в борозні.

SmartDepth дає змогу регулювати глибину з монітора
SmartDepth дає змогу регулювати глибину з монітора
Система автоматичного двоступеневого закриття борозни FurrowForce
Система автоматичного двоступеневого закриття борозни FurrowForce

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: rost.panichev@ifarming.com.ua