iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Перспективна генетика

24.03.2022
Автор матеріала

Владислав Олійник

Внесення до переліку гібридів кукурудзи, що вже використовують, ефективних новинок збільшує шанси отримати хороший урожай навіть за несприятливих умов

Перспективна генетика

Вирощування кукурудзи щороку потребує адаптації до умов, які змінюються. Погода і клімат кожного сезону підкидають несподіванки, і аграріям доводиться докладати значних зусиль, щоб нівелювати негативні наслідки природних примх. Останнім часом дедалі більшого значення у пристосуванні до кліматичних негараздів набуває генетика. Нові гібриди кукурудзи щораз стають витривалішими й при цьому демонструють стабільно хорошу врожайність та якість зерна. Прогресивні аграрії постійно спостерігають за ринком і щороку випробовують нові продукти від провідних виробників. Такимшляхомйде і ПСП «Граніт», що на Житомирщині.

Підприємствомає в обробітку 4700 га землі, на яких вирощується озима пшениця, ріпак, соя і кукурудза, а також кормові культури для молочного тваринництва. Технологію вирощування кукурудзи застосовують традиційну. З осені поля орють і, якщо планують вирощувати кукурудзу на одній площі два роки поспіль, вносять центнер селітри для кращої мінералізації рослинних решток. У лютому-березні по мерзлоталому ґрунту за допомогою звичайних розкидачів вносять карбамід кількістю 300 кг/га. Потім культивують і сіють з одночасним внесенням добрив Тімак (100 кг/га у рядки). Сівбу розпочинають з 20 квітня, щоб «зачепити» вологу. Навіть якщо ґрунт ще не прогрівся або є ризики похолодань, це не так сильно впливає на врожайність, як дефіцит вологи. Отже, строків сівби намагаються дотримуватися чітко.

За останнє десятиріччя помітно зменшилася кількість вологи у ґрунті. Якщо колись у цьому регіоні поля осушували й у канавах було повно води, то зараз усі вони сухі. Це змусило переглянути підходи до вирощування кукурудзи і зменшити норму висіву. Якщо раніше сіяли 80–90 тис. насінин/га,то зараз зменшили цей показник до 75–80 тис. насінин/га. При цьому врожайність залишилася на такому ж рівні.

Протягом вегетації ведеться боротьба з бур’янами за допомогою гербіцидів компанії «Сингента», застосовують препарат Елюміс®. Цю операцію виконують одноразово на стадії 3–4 листки. Після змикання рядів у бур’янів немає шансів конкурувати з кукурудзоюза вологу, поживні речовини і сонячне світло. До останнього часу не було жодної потреби боротися зі шкідниками і хворобами, але цьогоріч уже спостерігали появу діабротики (західного кукурудзяного жука), а також помітили наявність деяких хвороб кукурудзи,тому з наступного сезону доведеться разоміз добривами вносити у рядки інсектицид і обробляти посіви фунгіцидами.

ЛЕОНІД МАРИНАЧ, ГОЛОВНИЙ АГРОНОМ ПСП «ГРАНІТ», НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКИЙ Р-Н, ЖИТОМИРСЬКА ОБЛ.

— Цей рік досить рівний як за урожайністю, так і за вологістю. Хоча, наприклад, торік ситуація була зовсім інша: коли у більшості регіонів посуха сильно вплинула на врожайність кукурудзи, в нас у липні випало 118 м опадів, що дало змогу отримати хороший урожай. Однак вологість зерна була високою. Особливо вразили гібриди, що потрапили під весняні приморозки, — їхній розвиток затримався і зерно не змогло вчасно віддати вологу. Під час збирання вологість становила 28–30%, і довелося багато часу й ресурсів витратити на сушіння. Це був черговий урок, який показав, що гібриди пізньої групи стиглості несуть в собі більше ризиків, ніж прибутку. Купуючи гібриди СИ Феномен і СИ Фортаго, ми свідомо обирали стійкість до холодів, середню групу стиглості й добру вологовіддачу. У наших умовах це гарантує стабільно хорошу врожайність і мінімум складнощів під час збирання і дороблювання.

Вибір гібридів

З підбором гібридів певний час експериментували і зараз дійшли висновку, що найнадійнішими і ефективними для цього регіону є гібриди із ФАО до 220–280. Попри дещоменший потенціал,такігібридимають велику кількість переваг: вони встигають краще використати весняну вологу, швидше формують качани і, відповідно, менше страждають від спеки у другій половині літа. Протягом десятиліття у липні, коли кукурудзі потрібен дощ, його зазвичай не буває,тому гібриди пізньоїгрупи стиглості здебільшого немають змоги реалізувати свій генетичний потенціал і показати високу врожайність. Ще однією перевагою гібридів середньоранньоїгрупи стиглості є більш раннє достигання. Вони здатні краще віддавати вологу завдяки природному теплу. У ПСП «Граніт» сушарка має невелику продуктивність (близько 300 т на добу),тому цей аспект є вагомим для ефективного господарювання.

Довідка

Середньоранній гібрид СИ Фортаго належить до високоадаптивної лінійки Артезіан™, швидко росте на початку вегетації, встигає максимально використати весняну вологу, стійкий до вилягання і основних хвороб. Також він характеризується посухостійкістю і швидкою вологовіддачею у період дозрівання. Гібрид стійкий до кореневих і стеблових гнилей, пухирчастої сажки.

Середньоранній гібрид СИ Феномен також належить до високоадап‑ тивної лінійки Артезіан™, має ФАО 220, характеризується зубоподібним типом зерна. Гібрид має високий потенціал урожайності, відмінно витри‑ мує посухи, швидко віддає вологу під час дозрівання. Вміст крохмалю у зерні становить 72–74%. Весняні похолодання і заморозки практично не уповільнюють темпи розвитку рослин. Також цей гібрид вирізняється стійкістю до кореневих і стеблових гнилей, пухирчастої сажки.

Урожайність

Середньорічні обсяги вирощування кукурудзи у підприємстві становлять 1500 га. До останнього часу вирощували гібриди різних відомих виробників, а цього року спробували два гібриди від компанії «Сингента» — СИ Феномен і СИ Фортаго. Вони продемонстрували хороші результати не тільки з урожайності, а й щодо вологості. СИ Фортаго збирали 6 жовтня, а СИ Феномен — 9 жовтня, і на кожен гібрид витратили близько двох днів. СИ Фортаго показав 132 ц/га, а СИ Феномен — 126,6 ц/га. При цьому вологість обох гібридів під час збирання становила 17%. Механізатори помітили, що ці гібриди молотяться легше, ніж інші,тобто можна говорити про менші витрати палива на тонну врожаю. Під СИ Феномен цього року відвели 84 га, під СИ Фортаго — 93 га, але наступного року площі під цими гібридами збільшать. Результати, отримані від цих гібридів, повністю задовольнили власників підприємства,тому одразу було придбано насіння на наступний сезон.

 ПСП «Граніт» — збирання гібридів Фортаго і Феномен
ПСП «Граніт» — збирання гібридів Фортаго і Феномен

Холодна затяжна весна 2021 року практично ніяк не позначилася на вегетації. Сходи отримали вчасно, розвиток рослин відбувався без відхилень і затримок.

«Сингента» запропонувала не лише якісні гібриди, а й додатковий сервіс — страхування від екстремальних погодних умов. Головний агроном підприємства Леонід Маринач розповів, що 2021 року кілька днів у липнітемпература доходила до 35 °С. Рослини безумовно отримали температурний стрес, що призвело до часткового затримання вегетативних процесів. Зважаючи на те, що така ситуація точно мала негативний вплив на формування врожаю, «Сингента» виплатила господарству певну компенсацію.

 ПСП «Граніт» — вигружання зерна
ПСП «Граніт» — вигружання зерна

Гібриди інших виробників цього року показали схожі результати врожайності, відмінність спостерігали лише на полях із різним потенціалом. Також на 5–10% нижчу врожайність мали гібриди з ФАО 200–210. Проте вологість під час збирання в усіх гібридів, окрім сингентівських, була дещо вищою — 19–20%. З огляду на сучасні ціни на газ та інші енергоносії, кожен відсоток вологості означає плюс або мінус до собівартості. Отже, й ефективність вирощування різних гібридів легко порахувати та порівняти.

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: julia.naruzhna@ifarming.com.ua

Матеріали за темой