iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Смартрішення крокують агросвітом

07.01.2022
Автор матеріалу

Ростислав Панічев

Хочемо ми того, чи ні, але головне завдання для виробників сільсько-господарської продукції в усьому світі — забезпечити населення планети їжею. З кліматичними змінами фермерам при цьому доводиться розв’язувати все нові й нові проблеми, вдаючися до інновацій та різних агрохитрощів, щоб отримати зиск у непростих умовах сучасності

РОЗУМНІ ТЕПЛИЦІ

Нині сільське господарство тісно поєднано з інноваційними технологіями. Один із передових напрямів, що нині розвиваються в усьому світі, — це концепція використання технології IoT у поєднанні з агротехнікою. Точне обладнання, як і навігаційні системи, дає змогу фермерам бути надзвичайно точними під час роботи на полях незалежно від того, садять вони насіння або збирають урожай. Ці системи можуть експлуатуватися в будь-якій точці світу в будь-яких умовах та економити час і ресурси. Розробляють й інші технології, зокрема безпілотники та трактори, які можуть працювати без оператора-людини. Завдяки такій точній технології фермери можуть приймати обґрунтованіші виробничі рішення, що збільшить урожайність сільськогосподарських культур.

УРБАНІСТИЧНЕ АГРОВИРОБНИЦТВО

Цей напрям може здатися дуже дивним. Особливо українцям, у яких зазвичай є городик за містом. Проте урбаністичні господарства розвивають і у Києві, пропонуючи вирощування зеленних культур та ягід.

СУНИЧНІ ПОЛЯ НАЗАВЖДИ

Uaberry — це симбіоз інженерної думки та досвіду з розроблення програмного забезпечення із заглибленням в аграрні технології. Проєкт створено для поліпшення життя фермерам. Усе почалося зі створення конструкцій для вирощування суниці.Спершу засновники стартапу самі намагалися вирощувати суниці у відкритому ґрунті. Проте дощ шкодив товарному вигляду, а подекуди й псував якість продукції. Багато ягід відбраковували, обійтися без втручання допоміжних засобів було важко. До того ж організація поливу і внесення добрив у полі займала багато часу і ресурсів.Тож з’явилась ідея вирощувати суницю у горщиках за голландськими технологіями. Українські майстри для цього придумали спеціальні конструкції, щоб виробництво можна було перенести на промисловий рівень. Так і виникла ідея суничних мініферм

Передусім такі господарства створюють для вирощування харчових продуктів самі мешканці великих міст для тих, хто не має тісних зв’язків із селом. Такі фермочки завжди є чудовим джерелом свіжих продуктів. Деякі дослідники стверджують, що вони мають вирішальне значення для виживання.

Такі господарства — це не лише ділянка землі з городом, але й дахи, пристосовані для вирощування сільськогосподарської продукції, або навіть цілі приміщення з гідропонними та аеропонними системами або стелажами для культивування грибів. Мірою зростання населення ці ферми будуть потрібні мешканцям міст для доступу до свіжої, сталої та дешевої їжі. Тут можна згадати гігантський приклад такої ферми на даху одного з павільйонів паризького виставкового комплексу «Порт-де-Версаль». В Україні аналогами рішень для урбаністичного господарювання є суничні смартферми Uaberry, або ж ізраїльська ініціатива Vertical Field, яка розміщує гідропоніку в українських супермаркетах.

Міські ферми мають і інші переваги крім забезпечення їжею населення, що зростає. Завдяки їм харчові відходи можуть значно зменшитися, до того ж більша кількість рослинності зменшить рівень забруднення повітря, створивши чистіше та безпечніше місто.

СТАЛЕ ГОСПОДАРЮВАННЯ

Може здатися, що «сталий розвиток» — це вже доволі заїжджений термін. Проте він як ніколи актуальний, адже стале землеробство покликане забезпечувати населення харчовими продуктами. Його мета — покращити навколишнє середовище, одночасно забезпечуючи здоров’я людини та виробляючи достатньо їжі для населення, що зростає. На відміну від традиційних схем промислового агровиробництва ці методи дають змогу зменшити негативний вплив господарської діяльності людини на довкілля. За такого підходу ферми можуть бути більш гнучкими у світлі постійних змін клімату. Адже використання покривних, сидератних посівів або безвідвальні методи обробітку дають змогу накопичити вологу та поживні речовини в ґрунті, що впливає і на збільшення врожаїв.

ВЕРТИКАЛЬНІ ФЕРМИ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ МАГАЗИНІВ

Ідея Vertical Field полягає в тому, що блоки для вирощування рослин складаються з окремих елементів. Їх можна підлаштувати під вирощу‑ вання не лише декоративних рослин, але й звичайних овочів. Така зелена стіна підходить для вирощування продукції безпосередньо в магазинах, що, на думку розробників, буде дуже зручно для покупців. Крім того, такі ферми пропонують встановлювати в офісах і багатоквартирних будинках або в будь‑якому місці в міських районах, де мало місця, але багато стін.Технологію вирощування розроблено так, щоб продукти, вирощені на цих зелених стінах, не містили пестицидів. Принаймні так стверджують розробники. Водночас ці ферми виробляють менше відходів, ніж тра‑ диційне сільське господарство, і використовують на 90% менше води, вирощуючи рослини в точних кількостях в контрольованому середовищі з більш короткими циклами вегетації.Ферми є модульними, розширюваними і переміщуються, з повністю автоматизованим управлінням урожаєм і стерильним середовищем, що потребує значно меншого контакту з людьми. Зараз для вирощування пропонують салат, базилік, петрушку, капусту й м’яту. А як воно піде в Україні, ще побачимо.

РОЗУМНІ ТЕПЛИЦІ

Такі теплиці нині з’являються по всьому світу. У них застосовують такі технології, як світлодіодні ліхтарі, системи фільтрації повітря та зрошення. Серцем розумних теплиць є системи, що працюють від IoT (Internet of Things) — «Інтернету речей», концепції мережі, що складається із взаємозв’язаних фізичних пристроїв, які мають вбудовані датчики, а також програмне забезпечення, що дозволяє здійснювати передавання і обмін даними між фізичним світом і комп’ютерними системами в автоматичному режимі за допомогою використання стандартних протоколів зв’язку.

Датчики IoT надають інформацію про рівень освітленості, температуру та вологість. Інформація, зібрана цими датчиками, дає змогу операторові зробити середовище всередині теплиці якомога придатнішим для ефективного виробництва агропродукції. У розумних теплицях з’являється можливість вирощувати більшу кількість їжі завдяки точному налаштуванню усіх параметрів регулювання клімату за допомогою комп’ютерного інтелекту.

Витрати на виробництво продукції у таких розумних системах значно менші, ніж у разі застосування традиційних методів тепличного господарства.

РОЗУМНІ ТЕПЛИЦІ В УКРАЇНІ

В Україні є стартапи, які займаються впровадженням розумних теплиць. Один з таких — Green IQ, який пропонує аеропонні системи. Всередині таку теплицю повністю автоматизовано, а її обладнання самостійно керує кліматичними умовами, освітленням, опаленням і вентиляцією. Оскільки оптимальні умови для вирощування створюються автоматично, людська праця в теплиці зводиться практично до нуля. Зовні така теплиця має міцний каркас із металопластику та подвійного стільникового полікарбонату або класичного склопакета. Розробники кажуть, що форма конструкції може бути будь‑якою. Розумну теплицю можна приєднати навіть до житлового будинку. Всередині це повністю автоматизована система, яка працює як єдиний організм і передає дані користувачеві на смартфон через мобільний додаток та до розробників — у технічний центр для контролю роботи. Ще одне українське розроблення від стартапу IDA, який працює над створенням автономних теплиць Smart Oasis Farm. Тут у винахідників ідея полягає не лише в тому, як виростити рослини, але й звідки ж отримати для них воду для поливу. Адже у багатьох регіонах із цим ресурсом, м’яко кажучи, не зовсім добре. От і придумали, що волога акумулюватиметься з повітря, а зібрану воду використовуватимуть для зрошення рослин. Ця розумна ферма зовні складається з теплоізольованих контейнерів для перевезень. Усередині конструкції вода переводиться в стан туману, який збагачують поживними речовинами і киснем, після чого їм живлять коріння рослин. Для освітлення рослин тут використовують світлодіоди повного спектра. Наразі ці розумні ферми було вже презентовано на виставці Expo Dubai 2020. Тепер команда проєкту працює над роботизацією садіння, пересаджування і збирання врожаю. В ідеалі за всіма процесами стежитиме програма агротехнологій, яка зможе на 90% замінити людину.

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: julia.naruzhna@ifarming.com.ua

Матеріали по темі