iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Сучасний елеватор потребує ефективного управління

02.05.2022
Автор матеріала

Олександр Сумський

Авторитетний експерт ринку акцентує увагу елеваторників на потребі максимально застосовувати сучасні цифрові та програмні рішення у роботі

Сучасний елеватор потребує ефективного управління

Елеваторне господарство в нашій країні стало важливим інструментом для отримання прибутку сільськогосподарськими виробниками. Без сучасного потужного та автоматизованого елеватора, який приймає, обробляє та відвантажує на експорт тисячі тонн зерна за короткий період, важко вести мову про прибутки. Тому в Україні постійно реконструюють старі та будують нові елеватори, причому цифровізація та автоматизація давно стали невіддільною частиною.

Якими будуть наступні етапи розвитку елеваторного бізнесу? Чиможна забезпечити якісне зростання агрокомпанії, працюючи із сучасними елеваторами? Де економіка в елеваторному бізнесі?

На всі ціта інші запитання ми попросили відповісти знаного експерта галузі, директора «Білозаводського елеватора» групи «Агромол» Сергія Щербаня.

Директор

«Білозаводського

елеватора» групи

«Агромол» Сергій

Щербань

КУКУРУДЗА — РУШІЙ ЕЛЕВАТОРНОГО РОЗВИТКУ

Зростання обсягів виробництва кукурудзи в Україні стало потужним рушієм розвитку всього агрокомплексу країни, суміжних галузей, особливо вплинуло на елеваторний ринок. Статистичний звіт аналітиків USDA за грудень 2021 року свідчить, що прогноз урожаю зерна кукурудзи в Україні в 2021/22 МР до 40 млн тонн,що у вісімразів більше, ніж були відповідні показники за цією культурою 1991 року. Зрозуміло, що зросла кількість самих елеваторів, розширилися можливості експорту залізницею, автомобільними шляхами та суттєво збільшилися портові потужності країни. Інакше просто неможливо було б говорити про збільшення прогнозу експорту кукурудзи у 2021/22 МР для України у порівнянні з попереднімпрогнозомна 1 млн тонн до 32,5 млн тонн.

З точки зору технологій перевалювання товарного та посівного зерна відбулися серйозні зміни: сучасне обладнання стало адаптованим до потреб клієнтів-аграріїв, виробники обладнання максимально забезпечують його насичення цифровими рішеннями — датчиками, системами контролю та управління.

Наведу кілька красномовних прикладів.

АВТОМАТИЗАЦІЯ ЕЛЕВАТОРА — СТАЛА ТЕНДЕНЦІЯ

Як свідчить суха

статистика, автоматизація

зараз у пріоритеті.

Наприклад, KMZ

Industries — один із

провідних українських

виробників елеваторного

обладнання — лише за

кілька місяців уклав

контракти на

автоматизацію більш ніж

30 об’єктів у різних

куточках нашої країни

Валерій Куліч, співвласник ГК «Форсаж», розповідав, що новий елеватор СТОВ «Інтер» (Чернігівська область), що входить до групи компаній «Форсаж», зводили у кілька етапів. «… Коли завершили будівництво третьої лінії, потрібно було, скажімо так, звести вже наявне керування й автоматизувати елеватор в одне ціле. Допомогли партнери з KMZ Industries: у них хороші програмні продукти й вони досить швидко впорались із завданням.Можна сказати, весь елеваторний комплекс виведено на два монітори».

У Західній Україні розташовано інше відоме в країні підприємство — ТДВ «Микулинецьке» (Тернопільська область). Там на початку липня 2021 року встановили нову зерносшарку Brice-Baker 12/24, що працює на альтернативному паливі, а також транспортне обладнання: дві норії та два транспортери потужністю 50 т/год й протяжністюмаршруту близько 100 м. Монтажобладнання під наглядомшефмонтажника заводу стартував у серпні. Далі долучився відділ автоматизації та електрифікації KMZ Industries: сушарку з’єднали в цілісний комплекс із наявною системою приймання і очищення з двома силосами загальною місткістю 5 тис. тонн із лінійки Variant Agro Build, які працюють на об’єкті з 2019 року. Автоматизацію всього комплексу виконано на базі програмного забез - печення власної розробки карлівського заводу, що від початку встановлене на сушарку Brice -Baker. Тож господарству не довелося витрачати зайві кошти на придбання стороннього ПЗ.

ПЕРСПЕКТИВА ЗА ТРИВАЛИМ ЗБЕРІГАННЯМ ТА ПЕРЕРОБЛЕННЯМ СИРОВИНИ

Подальші тренди в розвитку елеваторної галузі пов’язані з можливостями довгострокового зберігання зерна та його наступного перероблення. Відповідно до вимог, сучасні елеватори можуть бути такі:

  • Вимоги до одночасного обсягу зберігання зерна суттєво зросли. Тепер потрібноматимісткості неменше 100 тис. тонн. Бажано невеликими силосами обсягом5–7 тис.тонн. Це дасть змогу зберігати різні сільськогосподарські культури, з неоднаковими ступенями очищення, різних класів зерна тощо. Так, вже маємо чимало на ринку органічних культур, зокрема кукурудза тощо. Тому є потреба у відокремленому зберіганні, а не в загальній масі.
  • Загальні обсяги експорту зерна з України зростатимуть. Але вже не такими, як раніше, темпами. Тепер головним ставатиме перероблення та довгострокове зберігання. З тієї ж кукурудзи сьогодні, станом на початок 2022 року, можна виробляти 33–35 продуктів різного призначення та собівартості. А це гігантський ринок готових продуктів. 
  • У найближчому майбутньому зросте потреба в якісно очищеній воді, без неї перероблення зерна кукурудзи виконати неможливо. Так, сучасні технологічні лінії по - требують 2–2,5 т води для перероблення однієї тонни кукурудзи. Зможуть це зробити в Еміратах? Теоретично так. Але собівартість процесу буде величезна. Відповідно, зросте потреба у воді в Україні та автоматичних продуктах для оптимального її використання.

ЗАВТРАШНІЙ ДЕНЬ ЕЛЕВАТОРНИКІВ

Майбутнє елеваторів пов’язане з онлайн-контролем за роботою всього комплексу підприємства. Потрібно, щоб всі технологічні операції на елеваторі були поєднані онлайн із бухгалтерським обліком руху зерна. Життя вимагає ство - рення такого собі «штучного інтелекту керівника -обліковця» підприємства. Автоматично за алгоритмом має працювати кількісно -якісний облік кожної партії зерна. Сьогодні цього немає.

Як це має працювати? Зайшла партія зерна 300 т кукурудзи — відбувається її очищення, транспортування, сушіння, зберігання. На кожному етапі алгоритми мають відстежувати рух цієї партії, її стан та розраховувати вартість послуг онлайн. Відповідно, власник зерна бачить, що з ним відбувається, скільки і за що за нього беруть коштів. З іншого боку, власник елеватора має розуміти свої витрати та рентабельність. Поки що нічого цього немає — все рахують, як кажуть, «у середньому по лікарні»…

Але ж для елеватора важливо і коли зайдуть ці 300 т — у сезон чи в міжсезоння. А собівартість та прибуток буде різним. Економісти елеватора ніколи не вирахують рентабельність процесу — така велика кількість технологічних операцій, різних складових тощо. Потрібен саме алгоритм, і він зможе показати рентабельність конкретної технологічної операції.

Особливо важливо, щоб цей алгоритм був повністю по - єднаний з бухгалтерськими програмами типу «1.С». Тоді це дасть змогу власникам елеватора оперативно приймати рішення щодо конкретних партій зерна.

Якщо ми говоримо про сучасні можливості, то вони охоплюють автоматизацію елеваторного обладнання (апаратна частина і ПЗ), моніторинг термометрії, контроль і управління ваговим комплексом, цифрові пробовідбірники і лабораторію, бухгалтерський і технічний облік, IT-рішення, які візуалізують і об’єднують ці процеси в єдину систему управління. Утім, єдиного алгоритму поки що немає — і за ним буде майбутнє галузі.

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: julia.naruzhna@ifarming.com.ua

Матеріали за темой