iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Контролювати зрошенням зі смартфона дуже просто

30.06.2021
Автор матеріалу

Ростислав Панічев

Насіннєве підприємство «MAS Seeds Україна» використовує застосунок valley scheduling для керування всім парком іригаційної техніки. Далі про це розмова із сергієм авраменком, менеджером із меліорації

Контролювати зрошенням зі смартфона дуже просто

Компанія MAS Seeds виробляє насіння в трьох великих виробничих кластерах, кожен з яких охоплює мережу різних господарств. Крім цього, є завод із дороблювання і пакування насіння та лабораторія з контролю якості, розрахована на повну потужність виробництва, що загалом перевищує понад 25 тис. гектарів. В Україні підприємство веде свою діяльність на території Дніпропетровської області та в інших регіонах нашої країни. Тут вирощують гібридне насіння кукурудзи, соняшнику, озимого ріпаку. Ґрунти прекрасні, сонця вистачає. А от вологи, особливо останнім часом, дедалі меншає. «Через це ми мусимо зробити все, що від нас залежить, аби оці кліматичні зміни якось нівелювати, — розповідає Сергій Авраменко. — А тому з 2010 року ми почали частково використовувати іригацію під час вирощування насіннєвої кукурудзи, а з 2013 року перевели усю кукурудзу на полив».

 Сергій Авраменко, менеджер з меліорації MAS Seeds Україна
Сергій Авраменко, менеджер з меліорації MAS Seeds Україна

Вирощування насіння інших культур поки що обходиться без додаткового поливу. Однак аграрії подейкують, що для виробництва насіннєвого соняшнику уже скоро знадобиться іригація.

Що дає полив кукурудзі

MAS Seeds працює за стандартами якості, дотримуючись суворої процедури управління якістю. Для досягнення останньої і потрібний штучний полив. «Останнім часом як буває: то не дочекаєшся тих дощів, то вони випадають рясно на весні, коли у рослин потреба у волозі менша, — пояснює менеджер із меліорації. — А потім, коли достигає зерно, навпаки, треба, щоб випали хоч які-небудь опади. У посуху врожайність падає, а разом із цим і посівні якості насіння, такі як енергія проростання зерна». Водночас полив теоретично дає змогу збільшити врожай щонайменше до 20%, значно поліпшуючи якість самого насіння. Щороку результати зі збирання насіннєвої кукурудзи різні. Торік у законтрактованих господарствах, яких нараховувалося близько півтора десятка, під цією культурою було 2600 га. У зерні було отримано кукурудзи 2,5–3 т/га.

Контроль іригації

Щороку завод із виробництва насіння підписує угоди з різними господарствами. Через те якоїсь одноманітності у тому, який тип іригаційних установок, немає. Використовують обладнання різних марок. Комусь до вподоби кругові «поливалки», комусь — фронтальні. Зрозуміло, що такий різнобарвний парк іригаційної техніки підрядників було б дуже важко проконтролювати без застосування сучасних рішень. «Ми вирішили, що весь цей спектр обладнання відстежуватимемо за допомогою спеціального застосунку Valley Scheduling, — каже Сергій Авраменко. — Це розробка бразильського виробника іригаційної техніки, яка й допомагає нам вирощувати кукурудзу. Грубо кажучи, ця програма сама рахує, коли і скільки необхідно поливати».

 Домашня (головна) сторінка сервісу
Домашня (головна) сторінка сервісу

Полив зі смартфону

Передусім Valley Scheduling дає побачити аграріям повну картину про зволоження усіх полів, усіх господарств, з якими укладено угоду про вирощування насіння. На моніторі ноутбука або екрані смартфона менеджер з іригації може бачити, яка ділянка потребує зараз більшої уваги. Для цього поля виділяють кольором, залежно від рівня вологості ґрунту. Є чотири ступені: зелений, синій, жовтий і червоний, які характеризують стан рослин від нормального до критичного. «Загальна картина дає змогу зрозуміти, де в тебе на полях все добре, а куди треба терміново втрутитися, — розповідає Сергій Авраменко. — Коли поле зафарбовано в червоний колір, це означає, що тут у тебе проблема, і рослини наближаються до водного стресу». Окрім того, бразильська розробка має опцію занесення даних про причину того, чому саме не відбувається зрошення на конкретному полі. Адже іноді це можуть бути перебої на державній насосній станції, або якась інша причина. Для MAS Seeds використання цієї опції буде наступним кроком, бо тоді можна буде приймати кращі рішення щодо іригації. «У будь-якому разі за допомогою Valley Scheduling ми завжди бачимо, що ось на певному місці рослини мають гостру потребу у волозі, — пояснює Сергій Авраменко. — Якщо так, то ми просто телефонуємо в це господарство і повідомляємо їм про проблемне поле. Без цього інструменту проконтролювати ніяк не можливо. Адже це треба виїжджати на кожне поле, відбирати лопатою проби ґрунту. Така процедура зайняла б купу часу і була б неефективною. А тут на смартфоні я дивлюсь і одразу бачу всі негаразди на полях. Просто з того місця, де я перебуваю у цю мить».

 Мобільна версія сервісу на планшеті
Мобільна версія сервісу на планшеті

Що треба для роботи Valley Scheduling

На самому початку роботи із застосунком виробники насіння працювали без датчиків. Для роботи слід було завести в програму великий масив даних. Це і гідрофізичні властивості, і характеристики систем зрошення, і конфігурації поля, і вирощувані культури з деталізацією характеру зростання за періодами вегетації. Крім цього, слід урахувати й ґрунтово-кліматичні характеристики регіону. На основі усієї цієї інформації система дає рекомендації з поливу, а також прогнозує ситуацію на наступні сім днів. «Але для більшої точності ми потім стали використовувати датчики вологості ґрунту і опадоміри, — розповідає Сергій Авраменко. — Таким чином ми намагаємося знизити ризик помилок та неточностей, спричинених людським чинником».

 Огляд іригаційних систем за допомогою Valley Scheduling на смартфоні
Огляд іригаційних систем за допомогою Valley Scheduling на смартфоні

Бо агрономи — теж люди. Вони можуть забути внести певні дані в систему, що зменшить точність роботи. З іншого боку, може випасти дощ, через що не було можливості заїхати в поле і подивитися, скільки там у стаканчику тих опадів. Тому Mas Seeds застосовує спеціальні установки, які являють собою повністю автономні системи із сонячними батареями. Дані з цих польових установок інтегруються в застосунок Valley Scheduling, і система без зовнішніх втручань сама вже показує, які були опади, на скільки глибоко вологою промочило землю. І якщо досі аграрії виходили безпосередньо на бразильських розробників, то минулого року Mas Seeds розпочала співпрацю з українською компанією «Астра», яка представляє в нашій країні Valley. Так користуватися програмою стало ще зручніше.

 Усі іригаційні системи підключено до Valley Scheduling
Усі іригаційні системи підключено до Valley Scheduling

Компанія «Астра» розвиває свій портфель послуг із точного землеробства, задовольняючи потребу ринку. Сервіс Valley Scheduling, використовуючи величезний масив даних як про особливості ґрунту на кожному конкретному полі, так і про зрошувальну машину та погодні умови, допомагає аграрію виконувати полив вчасно та в потрібній кількості з урахуванням індивідуальних особливостей кожного зрошуваного поля. Прилад Aqua Trac, встановлений на кожному полі, дає змогу постійно контролювати наявність природних опадів, поливу та вологість ґрунту. Дані з цього приладу ви бачите як на сайті, так і у своєму смартфоні. Можливість постійного моніторингу дає змогу аграріям бути впевненим у наявності найважливішого ресурсу для рослини — вологи, навіть не відвідуючи особисто поля. А це дає змогу ефективніше використовувати свій час протягом сезону. Передбачена програмою функція планування поливу дає змогу агроному планувати технологічні операції на полі без страху того, що рослині може не вистачити вологи у ґрунті на період проведення цієї операції. Тому рішення про полив, прийняте індивідуально для кожного поля, засноване на основі даних, зводить до мінімуму можливість здійснення помилки працівником господарства і, як наслідок, дає змогу бути впевненим у планованому врожаї.

Матеріали по темі