iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Вплив якості посіву на врожай кукурудзи

29.12.2021
Автор матеріалу

Григорій Аврам

Кожен, хто вирощує кукурудзу, ставив собі запитання: як оцінити якість посіву?

Якісний посів і неякісний — що це значить? Враження від сходів або вже дорослих рослин досвідченому фермеру говорять багато про що, проте як виміряти ці враження? Адже тут важливо оперувати об’єктивними й вимірюваними критеріями

Піраміда пріоритетів або вплив якості посіву на врожай кукурудзи Вплив якості посіву на врожай кукурудзи
Вплив якості посіву на врожай кукурудзи

Precision Planting

Компанія Precision Planting, на відміну від багатьох інших виробників сільськогосподарського обладнання, розроблення своєї продукції починає… з поля. На власних полях площею близько 160 га в місті Понтіак, штат Іллінойс (США), тестують і порівнюють різні сівалки, обладнання та технології, вивчають проблеми під час посіву, відбувається пошук рішень, випробування кожного нового розроблення Precision Planting, перш ніж її буде пущено у виробництво. Тільки переконавшись на власному досвіді в результативності нового виробу, Precision Planting пропонує його фермерам. Власне поле стало частиною конструкторського бюро, і розуміння життя рослини лежить в основі всіх розроблень Precision Planting.

Григорій Аврам, регіональний менеджер

Precision Planting

Піраміда пріоритетів 

Польові випробування дали змогу систематизувати складові якості посіву кукурудзи. Їх можна згрупувати у вигляді піраміди пріоритетів, адже кожен із цих чинників по-різному впливає на врожай.

 Піраміда пріоритетів
Піраміда пріоритетів

дружність сходів

Як ви думаєте, що під час посіву кукурудзи впливає на врожай найбільше? Багато хто скаже, що це «сингуляція», або якість дозування висівного апарату, що забезпечує мінімум двійників та пропусків. Як виявилося, це не так. Найважливішою за своїм впливом на врожай в піраміді пріоритетів виявилася дружність сходів.

затримка в проростанні 

Багаторічні дослідження компанії Precision Planting показали, що затримка в проростанні рослини в порівнянні із сусідніми рослинами призводить до втрати в середньому такої частки врожаю з цієї рослини:

  • відставання на 24 год — втрата 15%
  • відставання на 36 год — втрата 30%
  • відставання на 48 год — втрата 78%
  • відставання на більш ніж 48 год — втрата 90%.

нерівномірна глибина посіву

Причини нерівномірних сходів не завжди очевидні й можуть залежати від різних чинників, але найчастіше вони зводяться до нерівномірної вологості та температури.

Як же сівалка впливає на вологість і температуру? Однією з причин є нерівномірна глибина посіву, адже за зміни глибини посіву всього на 1 см вологість і температура може змінитися доволі суттєво для затримки проростання.

 Дослідні поля Precision Technology Institute (PTI) у місті Понтіак, Іллінойс, США
Дослідні поля Precision Technology Institute (PTI) у місті Понтіак, Іллінойс, США

DeltaForce

Забезпечити стабільний контакт секції сівалки з ґрунтом і рівномірну глибину посіву допомагає дообладнання сівалок системою DeltaForce, що виконує автоматичне керування притискним зусиллям кожного ряду. Гідроциліндри DeltaForce забезпечують необхідний притиск кожного ряду незалежно від мінливих умов на полі, а також допомагають уникнути переущільнення стінок борозни від надлишкового тиску секції. Адже переущільнення також затримує розвиток рослини й обмежує отримання кореневою системою вологи та поживних речовин. Дослідження Precision Planting показали, що, стикаючись з переущільненням стінок борозни на фазах VE-V6, кукурудза закладає качани в середньому на 2 ряди менше (а це близько 10%) у порівнянні з ділянками без переущільнення. Витримати потрібну глибину, уникнувши переущільнення, — непросте завдання.

 Система гідравлічного притиску DeltaForce
Система гідравлічного притиску DeltaForce

притиск секцій

І втрата глибини, і переущільнення — це помилки під час посіву, яких не видно на поверхні поля. Реальну картину того, що відбувається насправді, допомагає побачити монітор 20|20 із даними про притиск секцій. На карті нижче ліворуч показано роботу гідроциліндрів DeltaForce: видно, що вони то довантажують, то розвантажують секції сівалки. На карті праворуч показано результат на поверхні поля — рівномірний притиск усіх секцій сівалки без втрат глибини і переущільнення. Якщо подивитися на карту ліворуч, стає зрозумілим, що насправді відбувається, коли сівалку не обладнано автоматичним керуванням притискним зусиллям та секції притискаються звичайними пружинами — в різних частинах поля залишається багато ділянок із недостатнім притиском і ймовірністю втрати глибини, та є й багато ділянок з надмірним притиском та переущільненням. Кожна з цих двох проблем має свою ціну у вигляді недоотриманого врожаю.

 Нерівномірна глибина — недружні сходи
Нерівномірна глибина — недружні сходи

Keeton

Інколи буває, що насінина не опиняється на дні борозни, чіпляючись за пожнивні рештки, нерівності борозни, грудки ґрунту, та знов порушується глибина посіву. Precision Planting пропонує простий за конструкцією, але дуже ефективний пристрій для притиску насіння до дна борозни, який називається Keeton. Проте все не так просто. Притискач насіння Keeton від Precision Planting, який виготовляють зі спеціального матеріалу, має особливу поверхню, що запобігає налипанню насіння і ґрунту.

 Результат використання Keeton
Результат використання Keeton

Під час випробування притискача Keeton на полі Precision Planting можна бачити різницю в урожаї кукурудзи в 360 кг/га. Притискач насіння Keeton також можна використовувати як аплікатор для внесення рідких стартових добрив під час посіву.

 Притискач насіння Keeton
Притискач насіння Keeton

пожнивні рештки

Ще однією причиною недружніх сходів можуть бути пожнивні рештки. Вони відтягують на себе цінну вологу, яка так потрібна насінню для проростання, і, як показали дослідження, можуть уповільнити проростання орієнтовно на один день. Пожнивні рештки можуть стати фізичною перешкодою на шляху рослини і його коріння, затримуючи проростання. Крім того, рештки торішніх рослин є живильним середовищем для хвороб, що віднімають у рослини сили й зменшують майбутній урожай.

Робота гідроциліндрів DeltaForce
Робота гідроциліндрів DeltaForce
Притиск секцій до поверхні ґрунту
Притиск секцій до поверхні ґрунту

Вивчивши різні системи й пристрої для очищення проходу сівалки, ми дійшли висновку, що багато які з них не справляються зі своєю роботою через відсутність адаптивності до мінливих умов на полі. На різних ділянках поля такі системи можуть горнути борозну або, навпаки, недостатньо прилягати до ґрунту, залишаючи пожнивні рештки на проході секції. Знов адаптивність, якої не вистачає…

Reveal

Для якісного очищення проходу компанія Precision Planting розробила очисник ряду з автоматичним пневматичним притиском Reveal, що встановлюється не на висівну секцію, а на раму сівалки. Завдяки цьому, вібрація від очисника рядка не передається на висівну секцію. Плавальна підвіска, адаптивність і зручність у роботі дають змогу з кабіни трактора підібрати оптимальні налаштування і забезпечити потрібну якість очищення проходу сівалки в будь-яких умовах.

 Очисник ряду Reveal
Очисник ряду Reveal

контакт насіння з ґрунтом

Дружність сходів також залежить і від контакту насіння з ґрунтом. Чи вся поверхня насінини прилягає до ґрунту і вчасно вбирає вологу, необхідну для проростання? Чи є навколо насінини повітряні кишені, що уповільнюють проростання? За цю частину роботи крім притискача насіння відповідає система закриття борозни. Випробування показали, що неякісне закриття борозни може зіпсувати роботу навіть дорогої сучасної сівалки. Хоча, чи можна від конструкції з двох коліс і металевої пружини очікувати якісного закриття борозни в умовах, що змінюються навіть у межах одного поля? Як часто ви помічали, що борозна, особливо в її в нижній частині, залишилася незруйнованою і рослина відставала в проростанні?

Причиною є і повітряні кишені, і щільні стінки борозни, що залишилися незруйнованими, і прискорене випаровування вологи з неповністю закритої борозни.

Неякісно зароблена борозна
Неякісно зароблена борозна
Бажана картина — 100%-й контакт із ґрунтом FurrowForce
Бажана картина — 100%-й контакт із ґрунтом FurrowForce

FurrowForce

Однією з недавніх розробок Precision Planting стала двоступенева система закриття борозни з пневматичним притиском FurrowForce. Металеві диски спочатку руйнують і подрібнюють стінки борозни, зсувають ґрунт з обох боків до борозни, не обвалюючи сухий ґрунт із поверхні на насінину, і видаляють повітряні кишені по всій глибині. Потім гумові котки, що йдуть позаду, притискають поверхню, забезпечуючи необхідний контакт насіння з ґрунтом, а також запобігаючи прискореному випаровуванню вологи. Пневматична подушка з адаптивним автоматичним керуванням забезпечує потрібний притиск прикочувальних коліс кожного ряду для якісного зароблення незалежно від мінливих умов на полі.

 Система закриття борозни FurrowForce
Система закриття борозни FurrowForce

Випробування Precision Planting показали, що в порівнянні з традиційними гумовими і литими дводисковими прикочувальними колесами використання системи FurrowForce дало приріст врожаю в середньому на 5,7 ц/га.

Ми розглянули лише перший рівень піраміди пріоритетів під час посіву — дружність сходів та чинники, які на неї впливають.

У наступних номерах журналу я розповім про інші рівні піраміди пріоритетів під час посіву: такі як

  • сингуляція

  • розкладка 

  • норма висіву

А також, сподіваюся, вам буде цікаво дізнатися, яке обладнання Precision Planting допомагає поліпшити якість цих складових посіву і як цей вплив можна виміряти у збільшенні врожаю.

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: julia.naruzhna@ifarming.com.ua

Матеріали по темі