iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Зернові сівалки з розумом

09.07.2021
Автор матеріалу

Іван Бойко

Сучасні посівні комплекси для зернових культур та можливості їх роботи з точними технологіями

Зернові сівалки з розумом

Від вибору агрегату для сівби залежить сьогодні особливо багато. Якісний висів залежить і від того, наскільки ефективно посівний комплекс працює з точними технологіями. Адже останній чинник безпосередньо впливає на рентабельність вирощування сільгоспкультур, зокрема, на продуктивність сівби, отримання міцних дружних сходів та розумну економію ресурсів.

Тому пропонуємо ознайомитися з конструктивними особливостями найцікавіших з цієї точки зору моделей зернових сівалок, присутніх на ринку України. Відразу ж зазначимо, що точні рішення зі зрозумілих причин традиційно більш повно реалізовано у конструкції просапних посівних комплексів. А проте зерновим сівалкам виробників, представленим у нашому короткому огляді, також є чим похвалитися. Адже створено їх для максимально точної продуктивної роботи з гарантованим отриманням вчасних дружних сходів.

AMAZONE CIRRUS

Посівні комплекси AMAZONE CIRRUS буквально полинули до України одразу ж після «Агрітехніки-2017». Мало кого залишила байдужим технологічна концепція, яку запропонували німецькі інженери.

AMAZONE CIRRUS — це сівалка з концептуально новими висівними секціями, що оснащують на вибір дводисковим сошником TwinTeC+ або однодисковим сошником RoTeC pro. Особливо цікавими є інноваційні сошники TwinTeC+ із безступінчастим гідравлічним налаштуванням тиску в діапазоні від 15 до 100 кг, що гарантує точний висів, незалежно від рельєфу поля. Гідравліка в автоматичному режимі регулює положення сошників. Зокрема, це дає змогу провадити висів зі швидкістю до 20 (!) км/год. При цьому 6-метровий агрегат демонструє середню продуктивність за добу не менш аніж 120–130 га.

Важливо, що тиск на кожен сошник AMAZONE CIRRUS становить не менш аніж 55 кг, що гарантує надійний контакт насіння з ґрунтом навіть за роботи на високій швидкості. Потрібно згадати і про встановлену в передній частині сівалки дискову борону з робочими органами діаметром 460 мм, а також штригельну борону та коток у задній частині. Фактично це універсальний агрегат, здатний працювати за будь-яких умов без додаткових проходів ґрунтообробної техніки.

Управління функціоналом AMAZONE CIRRUS провадять за допомогою зручного універсального Isobus-термінала Amatron 3. Це практично повний спектр завдань: калібрування насіння, ручна чи автоматична зміна норми висіву в роботі, автоматизація розворотів, глибина робочих органів. Усі ці завдання виконують просто з кабіни трактора.

Сівалка провідного німецького виробника ідеально підходить для диференційованого висіву і є однією з найбільш рекомендованих машин цього типу для точного землеробства. Інженери AMAZONE потурбувалися буквально про кожну дрібничку. Так, наприклад, поруч із висівними котушками відразу ж розташовано пульт керування, що істотно пришвидшує та спрощує роботу.

MASCHIO GASPARDO MEGA

Традиційно сівалки відомого італійського виробника позиціонують із точки зору оптимального співвідношення ціни та якості. Це переважно конструктивно прості надійні машини для точної якісної сівби. Втім, останніми роками бренд Maschio Gaspardo зробив істотний технологічний прорив в царині точного висіву, що, зокрема, виявилося у створенні унікальної швидкісної секції для висіву просапних культур Chrono.

Аналогічним чином технологічні покращення не оминули і зернові сівалки італійського виробника. Їх продуктивність роботи зросла, так само як і точність роботи, що у поєднанні з високою надійністю та простотою використання зумовлює неабияку популярність посівних комплексів Maschio Gaspardo в Україні.

Варто сказати про конструкцію механічної зернової сівалки Maschio Gaspardo Mega 600, розрахованої на безперебійну роботу на великих площах. Особливістю цієї моделі є можливість збільшення ширини захвату удвічі — до 12 м за рахунок складаної Metro.

Maschio Gaspardo Mega призначено для висіву пшениці, ріпаку, люцерни, сої та інших культур по попередньо підготовленому ґрунту з одночасним внесенням добрив. Дводискові сошники оснащено спеціальними пружинами для додаткового тиску — до 40 кг, що дає змогу гарантовано копіювати рельєф ґрунту і провадити висів насіння на задану глибину. Навіть за високої швидкості роботи сошник витримує задану глибину висіву, так само як і чітко стоїть норма висіву.

Завдяки мінімальній відстані падіння зерна від котушки до сошника досягається точне дозування і рівномірне розподілення зерна по усій посівній площі.

Норму висіву у сівалці Mega, як і в інших зернових сівалках Maschio Gaspardo, регулюють плавною зміною швидкості обертання висівних котушок. Такий технічний підхід дає змогу якісно сіяти насіння широкого спектра культур — від дрібнонасінних до бобових. Своєю чергою, подвійні привідні колеса забезпечують якісний контакт з ґрунтом, що додатково підтримує сталу швидкість обертання дозувальних котушок і задану норму як висіву зерна, так і одночасного внесення мінеральних добрив.

За потреби Mega може ефективно працювати зі змінними нормами висіву за технологічними картами. Цю функцію останнім часом власники італійських сівалок використовують дедалі частіше.

BEDNAR OMEGA

У сезоні 2016 року в Україні було проведено випробування ще однієї новинки — зернової сівалки BEDNAR. З того часу посівні комплекси відомого чеського виробника стали незамінною складовою парку техніки багатьох українських господарств і зрозуміло чому.

OMEGA — це універсальна зернова сівалка легкої конструкції, яка провадить дискову підготовку ґрунту під сівбу насіння широкого спектра зернобобових культур. При цьому передбачене зручне регулювання міжрядь зі значеннями 12,5 або 16,5 см, а також можливість роботи за усіма технологіями обробітку ґрунту.

Передпосівний обробіток ґрунту здійснюють диски діаметром 520 мм і додатково турбосошники.

Для керування BEDNAR OMEGA передбачено інтуїтивне керування через термінал ISOBUS, яке дуже зручне і просте для оператора трактора.

За точний висів насіння по всій ширині машини відповідає система PSP (Precise Seed Placement). Це паралелограм, який утримує дводискові висівні сошники на постійній глибині висіву, зокрема на дуже нерівній поверхні поля. Високій точності роботи сошників та ідеальному копіюванню поверхні ґрунту додатково сприяють опорні гумові колеса. При цьому тиск на кожен сошник — до 130 кг — може регулюватися гідравлічним способом, безпосередньо з кабіни трактора.

Відповідно, застосування системи Precise Seed Placement дає змогу гарантовано висівати насіння на однакову глибину по всій ширині BEDNAR OMEGA, водночас ідеально обробляючи ґрунт у поздовжньому і поперечному напрямках. При цьому X-подібне розташування дискових батарей забезпечує точне слідування агрегату за трактором.

KUHN ESPRO

Три роки тому в Україні з’явилися нові зернові сівалки ESPRO відомого французького виробника KUHN. Новинка відразу звернула на себе увагу як конструктивною збалансованістю, так і великою кількістю високотехнологічних рішень, зокрема, зорієнтованих на точні технології.

Як показав подальший досвід роботи, KUHN ESPRO цілковито виправдала усі аванси. Посівний комплекс із робочою шириною від 3 до 8 м дає змогу поєднувати дискування, прикочування та висів за один прохід. Своєю чергою, це забезпечує отримання дружних міцних сходів як за класичної технології обробітку, так і за прямого висіву. Це по-справжньому універсальний агрегат, котрий працює на швидкості до 17 км/год.

Виконання широкого спектра завдань на таких швидкостях вимагає ідеального управління усіма процесами. Тому зернові сівалки KUHN ESPRO оснащено двома системами вимірювання та розподілу, які дають змогу вносити добрива або висівати другу основну культуру чи сорт насіння перед прикочувальними колесами. Завдяки сошникам CROSSFLEX забезпечується не тільки швидкісний висів, але й рівномірність сходження рослин.

Інтелектуальна система клапанів VISTAFLOW контролює проходження насіння всередині розподільчої головки. Оснащення розподільчої головки сівалки системним клапаном VISTAFLOW на всіх рядках дає змогу спростити створення технологічних колій, а також контролює рух насіння в кожному ряду. Також провадити роздільний одночасний висів різних культур (сортів) насіння та внесення добрив дає змогу розділений на дві частини бункер з окремими дозаторами.

Управління відповідними функціями KUHN ESPRO здійснюється із кабіни трактора за допомогою системи ISOBUS.

Важливою перевагою посівних комплексів ESPRO є інтелектуальне програмування послідовності операцій на краю поля. Оператор може активувати послідовне підіймання окремих елементів робочого обладнання, щоб забезпечити висів на краю поля. Під час підняття переднього висівного апарату дозатор припиняє роботу. Насіння, що залишилося в шлангах, висівається до підіймання робочого обладнання. Після завершення маневру розгортання робочого обладнання відбувається у зворотній послідовності.

Звернемо увагу на виняткову пристосованість конструкції французької сівалки до зміни рельєфу поверхні поля. Зміщене розташування притискних коліс одне відносно одного запобігає утворенню земляного гребеня, завдяки чому сівалка створює менший опір руху.

GREAT PLAINS SPARTAN II

Лінійка посівних комплексів відомого в Україні виробника GREAT PLAINS є вельми широкою, однак такі моделі, як оновлений SPARTAN ІІ, є особливо популярними. Тут передбачено зручне гідравлічне регулювання міжрядь від 12,5 до 16,7 см.

Однак почнімо з унікальної продуктивності, оскільки SPARTAN ІІ можуть оснащувати бункерами для насіння та добрив сукупним обсягом від 5280 до 7000 л — машина може тривалий час працювати в автономному режимі, потребуючи мінімум часу для заправки. Також можна замовити модель із можливістю внесення рідких добрив.

Флагманська зернова сівалка GREAT PLAINS отримала революційну систему розподільчих башт із розширеними насіннєпроводами для кращого доставляння насіння по всій робочій ширині. При цьому передбачено миттєве відключення подання насіння. Самі ж насіннєпроводи при тому, що є широкими, водночас мають коротку довжину, що знижує ризик розсипання насіння під час розворотів.

Секції рами SPARTAN ІІ за потреби зміщують на 15 градусів у поздовжньому напрямку та на +15...–10 градусів у поперечному напрямку. Своєю чергою, притискне зусилля висівних секцій сягає 250 кг на рядок. Це означає, що сівалка може сіяти навіть у найтвердіший ґрунт.

Справдешнім «мозком» GREAT PLAINS Spartan II є програма DrillCommand, яка цілковито відповідає за регулювання та налаштування машини та різних її вузлів. Окрім цього, програма чітко відстежує усі зміни умов роботи та належне функціонування процесів. Це дуже зручно та істотно прискорює не лише власне процес сівби, але й запуск та зупинку машини. DrillCommand дає змогу керувати усіма необхідними змінами конфігурацій і норм висіву, калібруванням та іншими поточними процесами.

Калібрування висівних секцій та очищення бункера здійснюють за допомогою кнопок у задній частині сівалки. Гідропривід із безступінчастою коробкою передач входить до стандартної комплектації SPARTAN II.

GREAT PLAINS SPARTAN II відмінно працює за картами полів зі змінними нормами висіву насіння зернобобових культур. В такому разі норма висіву регулюють автоматично. Для відключення окремих рядків передбачено індивідуальні заслінки. При цьому забивання сошників відстежують за допомогою захищених сенсорів Daisy Chain (DCBS).

LEMKEN SOLITAIR

Зернові сівалки Lemken Solitair випускаються із шириною захвату від 3 до 12 м. При цьому ємність бункера для насіння у 6-метрової машини становить 2300 л, а моделі із максимальною робочою шириною – 5800 л. Стандартна швидкість сівби при цьому становить 15 км/год, що забезпечує дуже високу продуктивність роботи за дотримання належної якості висіву.

Solitair  оснащена функцією автоматичного калібрування, яку можна запустити з трактора. Для цього спочатку через термінал вводяться необхідні параметри, такі як маса зерна, норма висіву та максимальна робоча швидкість. Після цього система управління виконує всю процедуру пробного висіву в повністю автоматичному режимі.

Це стало можливим завдяки унікальним вертикально розташованим дозаторам. За допомогою вентилятора насінини через спрямовуючий канал подаються в систему зважування в насіннєвому бункері машини. Результат передається на робочий комп'ютер, а зважене кількість насіння автоматично вивантажується в насіннєвий бункер. Оператору необхідно лише підтвердити норму висіву і робочу швидкість, після чого можна розпочинати сівбу.

Кожен дозатор приводиться в рух власним електродвигуном, що дозволяє управляти кількістю насіння за допомогою частоти обертання і плавно регульованого камерного ротора. Таким чином забезпечується оптимальний потік посівного матеріалу в будь-якій ситуації.

Бортовий комп'ютер дозволяє встановити норму висіву (від 0,5 до 600 кг/га) або задану кількість насіння на 1 гектар при рівномірному розподілі насіння на 1 погонний метр, визначивши тим самим межу швидкості трактора (до 15 км/год.), кількість засіяних гектар, скільки залишилося засіяти, кількість витраченого посівного матеріалу, залишок насіння у бункері, здійснювати контроль витрат пального на гектар (якщо трактор оснащений спеціальним радаром).

KVERNELAND U-DRILL

Посівна комбінація U-drill може здійснити відразу п’ять польових операцій за один прохід. Це:

Вирівнювання ґрунту, котре виконують колеса фронтального пакера, діаметром 80 см;

Підготовка посівного ложа, що провадиться за допомогою дворядної дискової борони із конічними робочими органами. Регулювання здійснюються безпосередньо із кабіни трактора;

Зворотне ущільнення перед сівбою, яке провадиться великими колесами пакера (90 см)..

Рівномірна глибина висіву, що досягається шляхом використання вузькопрофільних сошників зі зміщеними сталевими дисками, які забезпечують легке проникнення в ґрунт. При цьому притискне зусилля досягає майже 100 кг на один сошник.

Закриття насіння, за допомогою S-подібних або пальчикових борін.

Машина може працювати на високих швидкостях до 18 км/год, зберігаючи при цьому постійну робочу глибину. Глибину посіву і тиск сошника можна контролювати натисканням кнопки з кабіни трактора. U-drill швидко налаштовується за допомогою дисплея в кабіні, звідки можна управляти всіма важливими параметрами, починаючи з простого калібрування і закінчуючи будь-якими налаштуваннями в польових умовах.

Використовуючи всього одну кнопку, водій може почати процес послідовного розвороту коліс, дисків і бруса сошника. На початку розвороту дозуючий пристрій автоматично зупиняється, щоб уникнути перекриття насіння. Сім’япроводи залишаються порожніми протягом усього розвороту, що економить до 5% насіння.

Точне дозування всіх видів насіння з частотою застосування від 1 до 400 кг/га досягається за рахунок нових електроприводних приладів обліку ELDOS. Висока точність розподілу і точний контроль глибини забезпечує рівномірну схожість насіння.

Також Kverneland U-drill + здатна провадити внесення добрив на швидкості до 15 км/год за норми від 2 до 400 кг/га.

Обидва висіваючих апарати (для насіння і добрив) є ISOBUS-сумісними і мають електричний привід, що дозволяє незалежно регулювати в них норми внесення добрив і висіву насіння.

Матеріали по темі