iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Алгоритм упровадження точного землеробства

07.06.2021
Автор матеріала

Дмитро Зайцев

Будь-який проєкт потребує чіткого плану. Незалежно від того, чи це будівництво, створення бізнесу чи впровадження нових технологій у виробництво, рух без чіткого маршруту приречений на невдачі.

Алгоритм упровадження точного землеробства

Безперечно, системне впровадження точного землеробства в агрокомпанії є цілим процесом, для реалізації якого треба скласти план і зібрати професійну команду. Мій досвід роботи у цій сфері свідчить про можливість розділити весь шлях на сім умовних кроків. Кожен крок — це підкорення компанією певних технологій або методики.

Для зручності та простоти сприйняття ці кроки згруповано у три етапи. І важливим є саме послідовне освоєння кожного з них. Тільки в такому разі ми маємо змогу досягнути повного ефекту й отримаємо можливість оцінити причинно-наслідкові зв’язки.

Забігаючи наперед, наведу приклад. Не можливо оцінити вплив диференційованого внесення добрив поки розкидач, що використовують у господарстві, не забезпечить рівномірний розподіл добрив за шириною проходу без перекриттів та пропусків. На жаль, вплив технічних огріхів може бути більшим, ніж ефект від зміни методики розподілу добрив.

 Використання колій для зменшення пошкодження
Використання колій для зменшення пошкодження

Культура агровиробництва передусім

Перший етап модернізації — це покращення культури агровиробництва. Тут ще не йдеться про точне землеробство в його класичному вигляді — диференційований підхід до поля з урахуванням фізичних, хімічних, агрономічних неоднорідностей його ділянок. На цьому етапі господарство має дотримуватися якісної роботи агрегатів. Інновації завжди починаються з аналізу та роботи з інформацією. Ось тут слід оцифрувати контури полів, і ці дані стануть основою для обліку товарно-матеріальних цінностей та організації роботи техніки. Від точності контуру надалі залежить і можливість впровадження окремих технологій (наприклад, технологія контрольованого руху, або можливість роботи функції автопілоту по контуру, або автоматичного розвороту).

Якщо відразу зафіксувати контур із низькою точністю, потім треба буде робити повторний обмір. А це додаткові витрати та втрата часу. Також на цьому етапі важливо обладнати всю техніку системами автопілоту. Ринок систем автопілотів доволі великий, а обладнання має суттєву вартість. Тому, щоб не помилитися, треба відразу мати відповідь на запитання, яку роботу мають виконувати ці пристрої, та в яких умовах працюватиме трактор із цим обладнанням. Починаючи від простих підрулювачів з антенами на основі дешевих китайських плат, закінчуючи потужним комп’ютером, що керує якістю операцій в полі, універсальний термінал може перевернути уявлення фермера про технологію вирощування.

 Пошкодження колесами обприскувача (знищення приблизно 2% урожаю)
Пошкодження колесами обприскувача (знищення приблизно 2% урожаю)

Є певні вимоги до бортового комп’ютера. Наявність віртуального термінала з активаціями управління секціями агрегату та роботи за завданням, вбудована пам’ять, щоб не залежати від флешки, висока потужність процесора та місткість оперативної пам’яті, щоб не було підвисань під час роботи, оптимізований інтерфейс та операційна система — це лише базові характеристики, які зараз декларують багато виробників.

Автоматичне відключення сошників під час сівби
Автоматичне відключення сошників під час сівби
Поле, посіяне традиційною механічною сівалкою (перекриття)
Поле, посіяне традиційною механічною сівалкою (перекриття)
Втрата врожаю в місцях повторного висіву
Втрата врожаю в місцях повторного висіву

Важливим є можливість антени автоматично переходити на аварійний режим корекції сигналу у разі втрати сигналу RTK. Зручний віддалений доступ до робочого екрану дасть змогу дуже швидко проводити діагностику проблем та за можливості виправляти помилки. Система телематики збереже дані про виконану агрегатом роботу (обсяг та якість операцій) та забезпечить зручний доступ до перегляду цієї інформації. Користуючись сучасними телематичними платформами, фермер може здійснювати оперативний облік та контроль всіма процесами на фермі, планувати роботи, керувати витратами та обігом коштів. Тривалий час проблемою була відсутність синхронізації між обладнанням різних виробників, але і тут нарешті відбувається помітний прогрес.

Під час роботи доводиться працювати з обладнанням різних поколінь від різних виробників, тому рейтинг обладнання вже складений. Немає ідеального обладнання (на жаль), але є різниця в тому, коли ти дізнаєшся про слабкі місця конкретного пристрою. Відбудеться це до придбання, чи вже після, в процесі використання.

Паралельно з опануванням систем автопілотування доречно звернути увагу на те, як відбувається посів, обприскування внесення добрив. Кожна пропущена насінина під час посіву, кожна пошкоджена рослина під час неорганізованого руху обприскувача по полю — це втрати коштів. За стандартного підходу до руху по полю колесами оприскувача знищується 1600–1700 продуктивних стебел на гектар (кожен може порахувати, скільки в нього на полі). За нинішніх цін на зерно це становить близько 40 дол. на кожен гектар поля.

Окремою колонкою стоять втрати фермера на пересівах. Я тут не рахую незаплановані витрати насіння. П’ять доларів перевитрат посівного матеріалу на кожен гектар поля — це копійки, як порівняти зі знищеним у зонах подвійного посіву урожаю. У середньому для кукурудзи втрати становлять 30 дол. на гектар. І це за умови, що тракторист дуже відповідально ставиться до своєї роботи.

На жаль, підпали, пропуски, виїзд за межі власних полів — це реалії дуже багатьох фермерів, які не мають змоги персонально контролювати роботу на кожному полі. Досвідчені агрономи також відзначають вплив глибини посіву, якісного контакту насінини з ґрунтом, наявності вологи на глибині посіву. Погодьтеся, отримати дружні рівномірні сходи — мрія кожного фермера.

Знайди ключові відмінності в організації сівби
Знайди ключові відмінності в організації сівби
Сівба та обприскування з технологічною колією
Сівба та обприскування з технологічною колією
Сівба та обприскування традиційним підходом
Сівба та обприскування традиційним підходом

Сучасна автоматика управління посівом та внесенням здатна розв’язати більшість проблем, пов’язаних з якістю посіву, й буквально вдихнути друге життя у стареньку сівалку. Стандартом уже стало наявність системи автоматичного управління нормою висіву та висівним апаратом, автоматичне відключення висіву за межею свого поля та в місцях, де вже здійснено посів, контроль кожного окремого сошника. Широкого поширення набувають системи автоматичного регулювання притискної сили сошника та системи, що забезпечують рівномірний висів навіть за зростання швидкості сівалки понад 16 км/год. Сівалки дообладнують системами аналізу температури, наявності вологи та органічної речовини в місці посіву, системою розчищення рядка, системами автоматичного мультигібридного посіву. Все залежить від конкретних завдань, які треба вирішити. Радує, що більшість комплектів систем можна збирати як конструктор і встановлювати поетапно, але і тут, не маючи конкретного завдання, можна зробити необдумані витрати.

Висока культура технологічних операцій — це фундамент для впровадження точного землеробства.

З цього потрібно розпочинати. На прикладі компанії на 5000 га, яка раніше працювала за традиційною (колгоспною) методикою, ефект від підкорення першого етапу цієї стратегії може досягати збільшення прибутку на 70 дол./га щосезону. Розрахунок інвестиційного навантаження від модернізації систем у середньому коштуватиме для такої компанії 40 дол./га. Зазвичай, агрокомпанії, яка зацікавлена в результаті, треба три роки, щоб досягти своїми силами такого ефекту. Компанія, що має досвід, зможе показати результат за один сезон. В Україні нарешті сформувалися дві компанії, які можуть провести аудит технології, розробити стратегію розвитку та її реалізувати в господарстві. Шлях до високого професіоналізму в кожної з цих компаній зайняв більше як 10 років.