iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Платформа Хarvio® — «соціоніка» в агробізнесі

05.01.2022
Автор матеріалу

Наталія Бабійчук

Швидше, точніше, ефективніше… інноваційні продукти, які розвиває компанія BASF під брендом xarvio®, виводять автоматизацію агровиробництва на якісно новий рівень. І, як зауважує комерційний менеджер xarvio® BASF Digital Farming GMBH у Східній Європі Володимир Кондратюк, без штучного інтелекту тут уже не обійтися

Платформа Хarvio® — «соціоніка» в агробізнесі

— Пане Володимире, чи можна назвати рішення xarvio® одними з найінноваційніших на ринку?

— xarvio® — свого роду «соціоніка» в агровиробництві. Соціоніка (англ. socionics) — це поле міждисциплінарних досліджень між соціологією, інформатикою та штучним інтелектом, у межах якого вивчають процеси обміну інформацією між людиною і зовнішнім світом, тобто те, як люди сприймають, обробляють та застосовують інформацію.

Так само й ми збираємо, аналізуємо за допомогою штучного інтелекту інформацію з поля та надаємо аграріям обґрунтовані рекомендації. Нині бренд xarvio® об’єднує кілька агрорішень: xarvio® SCOUTING, xarvio® FIELD MANAGER та xarvio® HEALTHY FIELDS, які довели свою безперечну ефективність у діагностиці та прогнозуванні розвитку хвороб на полях українських аграріїв.

Володимир Кондратюк — комерційний менеджер хarvio® BASF Digital Farming  GmbH у Східній Європі

— Як xarvio® розвивав напрям прогнозування здоров’я поля?

— Моделювання прогнозу хвороб рослин xarvio® розвиває вже понад 25 років, застосовуючи передовий світовий досвід. І з часом, завдяки новим досягненням у науці та техніці, на ринку з’явилися xarvio® SCOUTING та xarvio® FIELD MANAGER, які об’єднали агробізнес, інформатику та штучний інтелект. Це дає нам змогу бути більш продуктивними у наданні рекомендацій як щодо розвитку хвороб та бур’янів на посівах, так і щодо вибору конкретних продуктів для оброблення поля.

Наприклад, кишеньковий помічник xarvio® SCOUTING можна назвати справді революційним рішенням. Для його розроблення отримали та опрацювали мільйони фото бур’янів та культурних рослин із пошкодженнями. Нині мобільний додаток xarvio® SCOUTING сам в автоматичному режимі аналізує інформацію з фотографій, які зробив аграрій у полі, «підказує» хворобу чи бур’ян та визначає стадію їхнього розвитку.

xarvio® SCOUTING — єдина технологія в Україні із застосуванням штучного інтелекту, яка автоматично визначає патогени в полях

Це єдина технологія в Україні із застосуванням штучного інтелекту, яка автоматично визначає патогени в полях. Звісно, існують програми, які дають змогу робити фото, завантажувати їх, але потім треба брати визначник і самому виявляти проблему. До xarvio® SCOUTING можна отримати безоплатний доступ й визначити проблему, лише зробивши фото. Ба більше, на основі отриманих даних алгоритми xarvio® SCOUTING постійно вдосконалюються, тобто програма самонавчається.

Дуже зручна функція для аграрія — визначення спектра та кількості бур’янів на метр квадратний. Без програми це завдання можна виконати за 10 хв. З xarvio® SCOUTING усе відбувається в автоматичному режимі значно швидше, варто лиш зробити фото. Це економить час, особливо коли доводиться їхати до віддалених полів. Жовта чашка, яку встановлюють для виявлення шкідників, також зберігає час. Раніше підрахунок займав до 20 хв, зараз є можливість зробити це практично миттєво.

 xarvio® SCOUTING розробили як для агрономів, так і для фермерів для автоматичного виявлення проблем на полях. Потрібно  зробити фотографію і майже одразу отримати результат
xarvio® SCOUTING розробили як для агрономів, так і для фермерів для автоматичного виявлення проблем на полях. Потрібно зробити фотографію і майже одразу отримати результат

Мобільний додаток можна використовувати окремо, а можна під’єднати до платформи xarvio® FIELD MANAGER для планування робіт у полі, базуючись на отриманих даних. Тут використовується великий масив інформації, зокрема дані про сорт, попередники культури, препарати, які були внесені раніше, тип обробітку ґрунту. Ми також враховуємо найточніший прогноз погоди, який отримуємо з хмарних сервісів погодних станцій, розташованих по всій Україні. Однак для створення точних агрономічних прогнозів навіть цього недостатньо. Треба враховувати досліди в різних кліматичних умовах, калібрувати дані по кожній культурі та по кожній хворобі щонайменше протягом 3–5 років. Так, справді, для цього потрібні значні інвестиції та час. Але завдяки багаторічній апробації зараз у xarvio® FIELD MANAGER маємо найточніші моделі для основних хвороб таких культур, як озима пшениця, озимий ячмінь, цукровий буряк та картопля.

Коли програма має чіткий прогноз розвитку хвороби, то рекомендує, які препарати, в якій кількості й коли слід внести, а фермер уже сам ухвалює рішення. Дані з xarvio® FIELD MANAGER можна безперешкодно завантажувати в будь-яку електронну систему управління бізнесом.

Дані з xarvio® FIELD MANAGER можна безпере‑ шкодно завантажувати в будь‑яку електронну систе‑ му управління бізнесом

— Розкажіть детальніше про функціонал xarvio® FIELD MANAGER для оптимізації посіву та внесення добрив.

— Для цього xarvio® FIELD MANAGER бере за основу кар-ти біомаси за останні 15 років. У користуванні все доволі просто: ви обираєте готову карту продуктивності, програма аналізує її та визначає потенціал поля. Зважаючи на це, можна підібрати гібрид більш інтенсивний чи більш стресостійкий. Якщо є можливість диференційованого посіву за зонами, то в програмі автоматично створюється карта.

 На основі актуальних супутникових даних визначайте ділянки полів із високою та низькою продуктивністю
На основі актуальних супутникових даних визначайте ділянки полів із високою та низькою продуктивністю

Для розумного внесення добрив ми можемо навіть виробити власну стратегію за допомогою xarvio® FIELD MANAGER. Спочатку аналізуємо карти продуктивності за 15 років і порівнюємо з даними про якість ґрунтів у розділі Аналітика. Якщо треба проаналізувати додаткові дані, як от аналіз ґрунту чи карту врожайності, тоді оберіть ці показники. Програма врахує їх під час аналізу. Далі вибираємо карту, за якою заплановано внесення препарату, і система автоматично розподіляє добрива за зонами продуктивності й створює готовий файл для техніки.

Додатковий бонус — підрахунок того, скільки насіння зекономило господарство завдяки диференційованому посіву чи диференційному внесенню добрив.

 Аналіз карт польових зон ґрунту, посівів, підживлення, захисту рослин, регуляторів росту та врожайності
Аналіз карт польових зон ґрунту, посівів, підживлення, захисту рослин, регуляторів росту та врожайності

— Наскільки зручною в користуванні є платформа для аграрія, який до цього мало користувався цифровими рішеннями?

— Якщо порівнювати з іншими платформами, xarvio® FIELD MANAGER інтуїтивний та призначений для самостійної роботи аграрієм. Для початку потрібно зареєструватися, знайти свої поля на карті та проставити культуру, сорт, дату посіву, попередник і тип обробітку ґрунту. Ці всі дані зазвичай є у будь-якого агровиробника під рукою. Далі всю роботу виконує програма.

xarvio® FIELD MANAGER надсилає незалежні прогнози й рекомендації на мобільний телефон. А от усі оновлення програми чи запрошення на навчання — на зазначену під час реєстрації електронну пошту.

Якщо є потреба, клієнт може звернутися до нашої команди й ми проведемо тренінг. На ньому розбираємо модулі програми, до яких входить робота із ЗЗР та добривами, створення карт-завдань із унесенням продуктів стандартним чи диференційним методом, а також завантаження їх у техніку.

 Аналіз хвороб на полі та отримання попередження, якщо вони поширюються поблизу
Аналіз хвороб на полі та отримання попередження, якщо вони поширюються поблизу

Якщо все складається добре, можна переходити на більш просунутий рівень. xarvio® HEALTHY FIELDS — це новий продукт, який не лише прогнозує чи рекомендує, а й гарантує здоров’я поля. Якщо фермер реєструє власні поля в цьому модулі, то бере на себе зобов’язання дотримуватися наших рекомендацій. Лише за такої умови ми гарантуємо, що поле буде здоровим. xarvio® HEALTHY FIELDS можна назвати інноваційною програмою страхування посівів, а це означає, що компанія компенсує втрати, якщо неправильна рекомендація завдала значних збитків урожаю. Перевірити дотримання аграрієм рекомендацій доволі просто: через прилад xarvio® CONNECT ми бачимо в системі, коли було внесено препарат, на яке поле, з якою нормою тощо. Усе дуже чесно та прозоро.

xarvio® HEALTHY FIELDS можна назвати інноваційною програмою страхування посівів, а це означає, що компанія компенсує втрати, якщо неправильна рекомендація завдала значних збитків урожаю

— За яким принципом працює прилад xarvio® CONNECT?

Наша новинка xarvio® CONNECT працює як флешка із сім-картою. З термінала ми експортуємо дані в шейп-форматі на прилад і за допомогою сім-карти передаємо дані на будь-яку відстань. Також можна створювати завдання в офісі, щоб не возити із собою флешки в поле. Це дає змогу економити час та покращити процес збирання даних із техніки навіть там, де є проблеми з мережею.

 xarvio® CONNECT — пристрій для перенесення даних на техніку та з техніки
xarvio® CONNECT — пристрій для перенесення даних на техніку та з техніки

— Розкажіть детальніше про технологію розумного розпилення Smart Spraying, розроблену у співпраці з компанією Bosch.

— Smart Spraying — це унікальнатехнологія розпізнавання бур’янів та точкового оброблення поля. Камери, надані компанією Bosch, дають змогу робити якісні фото бур’янів в онлайн-режимі під час проходження по полю обприскувача. Фотографії миттєво завантажуються в xarvio®, яка менше ніж за секунду ідентифікує рослину, стадію її розвитку та відправляє команди на обприскувач, в який попередньо залито чотири гербіциди. При цьому швидкість машини не зменшується. Таким чином, на бур’ян точково потрапляє у потрібній кількості лише той препарат, який може його знищити. У результаті без будь-якої підготовчої роботи досягається економія 60–80% розчину, а шкода для навколишнього середовища зменшується в рази. Торік це рішення використовували в промислових масштабах в Америці та Європі. Повноцінний же запуск продукту в Україні очікується в 2024 році.

 Smart Spraying — технологія розпізнавання бур’янів та точкового оброблення поля
Smart Spraying — технологія розпізнавання бур’янів та точкового оброблення поля

— Як xarvio® розвиватиметься найближчим часом? Чи будуть доступні нові функції та можливості?

— Ми будемо й надалі розвивати вже наявні сервіси та збільшувати кількість користувачів, зокрема програми xarvio® HEALTHY FIELDS. Запуск такого важливого оновлення відбудеться вже 2022 року. Також плануємо додати до функціонала прогноз хвороб кукурудзи й сої й таким чином покрити весь спектр хвороб основних польових культур.

Ми також розв’язали один з основних викликів в Україні — регулярність карт біомаси. І вже цього року наші клієнти зможуть використовувати унікальні безхмарні знімки. Буде змога підключати власну метеостанцію для детального калібрування погодних даних.

Плануємо розвивати й сервісні послуги, зокрема програму xarvio® HEALTHY FIELDS, і не лише прогнозувати й рекомендувати, а й гарантувати результат. Фактично ми прагнемо, щоб xarvio® став ефективною системою агрокерування в господарстві, тією «соціонікою», без якої неможливий сучасний агробізнес.

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: julia.naruzhna@ifarming.com.ua

Матеріали по темі