iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Прискіпливе ставлення

07.06.2021
Автор матеріала

Світлана Цибульська

Команда GeoPard Agriculture працює в галузі AgTech з 2012 року. Серед їхніх досягнень — розроблення платформи точного землеробства Zoner.ag, що набула поширення в США, Канаді й країнах ЄвропиКоманда GeoPard Agriculture працює в галузі AgTech з 2012 року. Серед їхніх досягнень — розроблення платформи точного землеробства Zoner.ag, що набула поширення в США, Канаді й країнах Європи

Прискіпливе ставлення

Зони керування полем

Першочергове завдання для впровадження і ефективного використання практик точного землеробства — аналіз максимальної кількості доступних сільськогосподарських даних, починаючи від зразків ґрунтів, показників техніки, дистанційного зондування, карт із застосування хімії. Потім ці всі дані обробляють і на їхній основі створюють зони керування полем, тобто карти приписів.

За словами Дмитра Дементьєва, важливою частиною роботи фахівців є пошук закономірностей, залежностей та лімітаційних чинників. Адже точне землеробство — це передусім виокремлення зон неоднорідності. А найточніше джерело інформації для цього є масив даних щодо врожайності, ліпше за декілька років поспіль, щоб побачити потенціал родючості поля. Також добре корелюються з родючістю багаторічні дані щодо вегетації рослин. На кожну зону неоднорідності можуть впливати певні специфічні чинники, як-от ущільнення ґрунту або засолення. Так само важливий і конкретний склад ґрунту.

«Коли ми виокремлюємо ці неоднорідні зони, можна застосовувати висів зі змінними нормами, диференційоване внесення добрив та застосування ЗЗР», — пояснює Дмитро Дементьєв.

Дмитро Дементьєв, Co-founder GeoPard Agriculture (Німеччина) поділився своїм досвідом впровадження точного землеробства

Чинники впливу

GeoPard Agriculture використовує комплексний підхід, за якого визначають не лише зони неоднорідності, а й чинники, які на це впливають, наприклад рельєф. Для цього фахівці аналізують параметри конкретного поля накладанням декількох шарів даних. Використовують агрохімічне обстеження, сканування ґрунту, дистанційне зондування, карти врожайності. Далі можна приймати рішення щодо тих зон, які відстають від середніх зон урожайності або ж намагатися «підтягнути» середні зони до більш високих, створювати карти для диференційного внесення добрив, розуміючи причини низької урожайності.

Фахівець GeoPard Agriculture наводить декілька практичних прикладів. Так, для карти диференційованого внесення азоту враховували чинники, які лімітують урожайність. Це багатошарова аналітика, декілька рівнів даних. Йдеться, зокрема, про топографію, зчитану з техніки, аналіз даних вологості, а також дані вегетації за останні п’ять років. Відповідно, формували чотири зони.

Проте багатошарову аналітику використовують не в усіх випадках. Для карти підживлення достатньо мати дані поточної вегетації.

«Так, для підживлення картоплі треба знати, скільки було внесено добрив на початку сезону, далі, аналізуючи поточну вегетацію, можна розрахувати необхідну кількість добрив, відштовхуючись від індексу хлорофілу», — додає Дмитро Дементьєв.

Для створення карт диференційованого посіву кукурудзи використовували дані агрохімічного аналізу ґрунту. На них накладали карти топографічного аналізу та історичну вегетацію.

«Дуже часто, коли консультанти демонструють готові карти фермерам, — пояснює Дмитро Дементьєв, — агрономи хочуть відредагувати полігони вручну, якісь зони об’єднати чи роз’єднати. Система дає змогу це зробити».

 Порівняння файлу врожайності, супутникового знімка за індексом EVI2, карти-факту внесення добрив і топографії поля.  Усі карти синхронізовано в режимі реального часу
Порівняння файлу врожайності, супутникового знімка за індексом EVI2, карти-факту внесення добрив і топографії поля. Усі карти синхронізовано в режимі реального часу

Економічний ефект

Точне землеробство впроваджують в основному для економії насіння, добрив, ЗЗР. Практика GeoPard Agriculture свідчить, що точний підхід під час внесення фунгіцидів дає змогу досягнути 25% економії коштів.

«Для внесення фунгіцидів використовували останню карту вегетації, визначали зони по вегетації, спочатку було 11 зон, потім вони об’єднувались та формувались три: найбільш низьковегетаційні (червона ділянка), середні та високі, — розповідає Дмитро Дементьєв. — Під час внесення фунгіцидів техніку на „червоних” ділянках вимикали, що дало змогу досягти 25% економії на фунгіцидах на цьому полі. У Канаді це дуже поширена практика — використання on/off внесення ЗЗР».

Для ефективного впровадження точного землеробства потрібно розуміти кожне поле, - Дмитро Дементьєв

Вивчити кожен схил

Використовуючи точне землеробство, вкрай важливо розуміти чинники, що лімітують урожайність. У практиці GeoPard Agriculture були випадки, коли високих показників досягали на ділянках з низькою електропровідністю. Також можлива кореляція між висотою — на височині була краща урожайність.

«Схил дуже сильно впливає на врожайність. У такому разі варто побудувати карти висот, схилів. Для цього аналізують дані техніки, сенсори записують висоту, що дає змогу автоматично побудувати карту висот», — додає пан Дементьєв.

Важливо розуміти, які ділянки є стабільними, а які часто змінюються. Загалом за комплексного підходу точне землеробство варто починати з визначення неоднорідності поля, ранжиру ділянок за індексом неоднорідності. Впровадження точного землеробства краще розпочинати з найбільш неоднорідних полів. А для розуміння чинників, що впливають на врожайність, важливо проаналізувати рельєф поля, знайти мінливі та стабільні ділянки поля, потім накласти на них геодезичні дані полів, а також агрохімічний аналіз ґрунту за зонами або сіткою, завантажити файл з даними врожайності. А тоді можна вже створювати зони для висіву зі змінними нормами, диференційного внесення добрив та застосування ЗЗР.

«Що більше даних, то кращим буде розуміння полів і можливість реалізації», — підсумував Дмитро Дементьєв.

 Створення карти внесення добрив на основі даних агрохімічного аналізу ґрунту
Створення карти внесення добрив на основі даних агрохімічного аналізу ґрунту