iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Реагуючи на зміни клімату

02.02.2022
Автор матеріала

Олександр Сумський

Агрокомпанія поступово поєднала елементи точного землеробства для збільшення ефективності виробництва продукції та адаптації до кліматичних умов

Реагуючи на зміни клімату

Сільськогосподарська агрокомпанія «Західний Буг» нині належить до провідних підприємств країни, що потужно розвиваються та зростають. Компанія вирощує зернові, кормові та технічні культури на площі понад 65 тис. гектарів полів. Нині «Західний Буг» вирощує польові сільськогосподарські культури, а також надає конкурентні послуги. Зокрема, на підприємстві працює цілий комплекс сервісних послуг, наприклад якісне оцінювання насіннєвого матеріалу, ґрунтів, мінеральних і органічних добрив, а також води, що використовується під час обприскування.

Розкажемо про найбільш значущі елементи виробничої діяльності підприємства, запитавши провідних спеціалістів «Західного Бугу».

ЕЛЕМЕНТИ ТОЧНОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА

У розмові з Ігорем Демчуком, інженером-електроніком, йшлося про останні придбання нової техніки в «Західному Бузі» у сегменті точного землеробства.

— Що нового з’явилося в «Західному Бузі» для точного землеробства 2021 року?

— У 2021 році підприємство придбало нові монітори Trimble® GFX‑750™, що працюють із п’ятьма розкидачами мінеральних добрив від компанії AMAZONE ZA‑TS. Завдяки поєднанню цих нових технічних і програмних рішень нам вдалося суттєво збільшити продуктивність та ефективність внесення добрив.

— Чи працюєте диференційовано, застосувавши карти внесення добрив?

— Так, виконуємо диференційне внесення мінеральних добрив на основі даних аналізів ґрунтів, які здійснює наша агрохімічна лабораторія. Диференційоване внесення мінеральних добрив — один із пріоритетів розвитку компанії в цьому сегменті.

До речі, наші поля вже всі мають обміряні контури, що дозволяє, зокрема, застосовувати власні РТК-станції. Тому і розкидачі мінеральних добрив AMAZONE ZA-TS нині активно працюють, використовуючи максимально точні сигнали від цих базових станцій. Плануємо також перейти на диференційовану сівбу насіння.

Ігор Ваврикович, технік-технолог (електронік) підприємства, деталізував інформацію про супутникові знімки, з якими працює підприємство.

— Для отримання NDVI-карт використовуємо різні ресурси. Один із них — Farmshots, що довів власні переваги. Для використання та зберігання інформаційних даних застосовуємо два ресурси: MyJohnDeere та Trimble AG.

Карт урожайності культур у господарстві не мають, адже використовують лише орендовану збиральну техніку.

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОЗИМОЇ ПШЕНИЦІ

За загальною оцінкою можна справедливо стверджувати, що в агрокомпанії застосовують інтенсивну технологію вирощування озимої пшениці. Всі елементи технології формує і коригує відділ агроконсалтингу підприємства з огляду на особливості ґрунтово-кліматичних умов і технічне забезпечення кожного з 11 рільничих підрозділів компанії.

Окрім надання внутрішніх послуг власним рільничим підрозділам відділ агроконсалтингу вже третій рік обслуговує також інших партнерів-аграріїв. Головна мета відділу — підвищення рентабельності сільськогосподарського виробництва через оптимізацію витрат і покращення передумов для забезпечення високих врожаїв. До того ж це дає змогу бачити й розуміти проблеми з вирощуванням культури в регіоні та глибше аналізувати власні напрацювання.

СІВОЗМІНА, СОРТИ Й ГІБРИДИ, ПОСІВНІ ПЛОЩІ У 2020 І 2021 РОКАХ

У 2019–2020 роках посіви озимих ячменю і пшениці становили, відповідно, 3,5 та 14 тис. гектарів. Проте зі збільшенням земельного банку 2021 року до 65 тис. гектарів, завдяки придбанню господарства у Львівській області, посівні площі збільшилися, із яких на 4 тис. гектарів зараз вирощують озимий ячмінь, а ще на 19 тис. гектарів — озиму пшеницю.

Загалом структура посівних площ господарства така:

цукровий буряк — 13–14 тис. гектарів (найбільший виробник цукрового буряку в Західному регіоні);

  • озима пшениця — 15–19 тис. гектарів;
  • озимий ячмінь — 3,5–4,5 тис. гектарів;
  • озимий ріпак — 5,0–6,5 тис. гектарів;
  • кукурудза — 13–15 тис. гектарів;
  • соя — 8–10 тис. гектарів.

Сортовий склад озимих зернових в агрокомпанії представлений як новими, так і вже перевіреними стабільними сортами: пшениця Бодицек, Юлія, Ахім, Реформ, Скаген, Кубус; ячмінь Люсьєн. Окрім того, на демонстраційних і дослідних ділянках тестують багато сортів іноземної селекції, які ще тільки готуються до державної реєстрації, або проходять її і близькі до виходу на ринок. Компанія знаходиться «на передовій» сортовипробування і, зважаючи на непередбачуваність клімату, обирає найбільш пластичні сорти до конкретних кліматичних умов.

ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ З ПОСІВНИМ МАТЕРІАЛОМ

Насіння для власних потреб «Західний Буг» вирощує лише на своїх полях. Закуповує у компаній — оригінаторів сортів базове насіння (генерацій еліта і супереліта), розмножує його на полях і доробляє на своєму насіннєвому заводі у м. Броди (на базі Бродівського елеваторного підприємства). Насіння протруюють препаратами компаній Syngenta, BASF, ADAMA тощо. Додають також мікроелементи й інколи речовини-стимулятори, щоб забезпечити рівномірніші сходи й повноцінний стартовий розвиток проростків.

СІВБА ОЗИМОЇ ПШЕНИЦІ

Для сівби використовують посівні комплекси Mzuri Pro-till, переходячи на технологію strip-till. До речі, польські виробники тестують сівалку для підприємства для цукрових буряків, що сіятимуть за strip-till. Сівбу проводять винятково з GPS-навігацією. Якщо добрива не вносять разом із сівбою, компенсують це розкиданням під основний обробіток ґрунту (комбіноване розпушування + культивація агрегатами Horsch Tiger чи Kockerling Vector). Насіння кладуть на глибину у середньому 2–3 см, але в умовах осінньої засухи коригують цей параметр. Основні агрономічні вимоги все-таки стосуються передпосівного обробітку ґрунту — поле для пшениці має бути вирівняним із незначною грудкуватістю і з подрібненими й добре заробленими у ґрунт пожнивними рештками.

Осінній догляд посівів озимих. Восени на більшій частині площ під озимий ячмінь вносять гербіциди, які чинять хорошу ґрунтову дію насамперед проти злакових бур’янів. На посівах пшениці захисні заходи проводять на площі до 60% (ранні й оптимальні строки сівби). Контролюють також заселеність шкідниками і за потреби вносять інсектициди.

ЗАХИСТ ПОСІВІВ

В агрокомпанії використовують низку обприскувачів для захисту посівів сільськогосподарських культур. Серед них моделі AMAZONE UX 11200 та AMAZONE UX 5200, причому перші адаптовані в систему роботи з елементами точного землеробства.

Застосовують значну кількість різних схем захисту, користуючись відпрацьованим досвідом використання препаратів, умов їх застосування, дослідів тощо. Для прикладу, типова схема захисту насіннєвого посіву озимої пшениці містить згадане осіннє внесення гербіцидів (+ інсектицид), а також три-чотири обприскування навесні — одне гербіцидне (за потреби страховий препарат) і три фунгіцидних обробітки:

1) «Т1»-фунгіцид (у фазу початку виходу в трубку, перше-друге міжвузля). Зазвичай це препарат на основі епоксиконазолу разом із рістрегуляторами (хлормекват-хлорид у суміші з Медакс ТОП або Моддус 250 ЕС/ Кальма);

2) «Т2»-фунгіцид, переважно трикомпонентний (триазол + стробілурин + карбоксамід);

3) «Т3»-фунгіцид для зниження ризику фузаріозної інфекції (Тілмор або Осіріс Стар у максимальних нормах).

ЗБИРАННЯ ВРОЖАЮ

Майже у 100% випадків для збирання врожаю користуються послугами інших сервісних компаній, які надають зернозбиральні комбайни. При цьому в договорах оренди техніки прописують чіткі й жорсткі вимоги щодо якості комбайнування, адже з цього формуються умови для сівби/вирощування наступних культур.

Матеріали за темой

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: julia.naruzhna@ifarming.com.ua