iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Рефлексії після непростого року

14.06.2021
Автор матеріалу

Іван Бойко

Головний агроном «ТАК-Агро» В’ячеслав Нескоромюк, попри аномально несприятливий сезон для вегетації рослин, переконаний, що точні технології потрібно розвивати й надалі

Рефлексії після непростого року

З року в рік тут стабільно збирають понад 10 т/га кукурудзи, а найчастіше відчутно більше — 12–13 т/га. Технологію вирощування цариці полів відпрацьовано до дрібниць, і вагому роль у цих успіхах відіграють, серед усього іншого, технології точного землеробства. Проте цьогоріч так не склалося.

— Справді, цей рік видався для нас дуже складним, оскільки погодні умови були вкрай несприятливими. Фактично 30% кукурудзи довелося скосити на силос, а врожайність на інших полях була дуже низькою. На жаль, таке іноді трапляється, однак складати рук ми не збираємося, як і очікувати милостей від природи, тому будемо розвивати нові напрями впровадження сучасних рішень, — стверджує головний агроном «ТАК-Агро».

У компанії «ТАК-Агро» обробляють понад 13 тис. гектарів. Поля розташовано у трьох різних областях: Київській, Вінницькій та Одеській. Кукурудза, яку висівають сукупно на площі понад 4000 га, є стратегічною для розвитку господарства культурою.

Основну базу агрокомпанії розташовано в Тетіївському районі, що на Київщині, де обробляють більшу частину полів. У сівозміні «Так-Агро» також соняшник, озимі зернові та бобові культури.

До кукурудзи в компанії ставляться з повагою, ретельно підбираючи гібриди та технології вирощування. Регіон у ґрунтово-кліматичному плані тут дуже непростий. Родючі чорноземи, лісостепова зона, все ніби повинно бути гаразд, але з вологою з кожним роком дедалі гірше. До того ж дуже непростий горбистий рельєф полів, який ускладнює обробіток ґрунту.

 Зернозбиральні комбайни обладнанні датчиками врожайності
Зернозбиральні комбайни обладнанні датчиками врожайності

З точністю за урожай

Втім, кукурудзу тут вирощувати вміють. Її врожайність в господарстві часто істотно перевищує середню у регіоні. У структурі посівів «ТАК-Агро» нараховується понад півтора десятка різних гібридів відомих виробників. Кожен з яких був ретельно дібраний з урахуванням конкретних ґрунтово-кліматичних умов, як і густота висіву, залежно від реального потенціалу не просто кожного поля, а окремих його ділянок. Так само чітко обирають ФАО гібридів, щоб уникнути затримок зі збиранням та доробкою зерна під час жнив. Починають молотити кукурудзу в середині вересня і завершують у листопаді — все за планом. Такий підхід також можна назвати одним з елементів точного землеробства.

— Уже декілька років поспіль ми використовуємо технологію диференційованого висіву насіння, яка передбачає змінну густоту висіву разом із відключенням секцій. Це дає змогу висівати нижчі чи вищі норми насіння, залежно від рельєфу різних ділянок поля, а також уникати перекриттів та інших негативних моментів. Це дає змогу заощаджувати в середньому 5% посівного матеріалу. З одного боку, це ніби й небагато, але з іншого, враховуючи, що ми вирощуємо кукурудзу на декількох тисячах гектарів, впливає на загальну рентабельність вирощування культури, — зазначає В’ячеслав Нескоромюк.

 Карта-завдання для диференційованого висіву кукурудзи
Карта-завдання для диференційованого висіву кукурудзи

Норма висіву кукурудзи залежно від агрофону й особливостей гібрида в господарстві коливається в межах від 70 до 85 тис. насінин. Такий широкий діапазон норм висіву, а також значні площі під царицею полів у господарстві зумовлюють очевидну ефективність застосування технологій точного землеробства.

— Ми поки що не практикуємо диференційованого внесення мінеральних добрив. Однак обов’язково беремо до уваги результати аналізів ґрунтів і провадимо картування полів. З цією метою, зокрема, використовуємо датчики врожайності, які встановлено на зернозбиральних комбайнах, — пояснює В’ячеслав Миколайович.

Завдяки картуванню полів на посівах кукурудзи в «ТАК-Агро» вдалося вирівняти показники врожайності, оскільки на різних за потенціалом ділянках (пагорби, видолинки і т. д.) висівають різні норми насіння.

Частину площ засівають зі змінними нормами висіву — залежно від мінерального складу і кількості вологи в ґрунті. Агрегат налаштовано так, щоб, наприклад, в улоговині, де більше вологи, сіяв густіше, натомість на пагорбі, де змиваються поживні елементи та волога — рідше. У господарстві вже декілька років поспіль застосовують такий спосіб сівби й отримували кращий і стабільніший урожай на кожному полі.

 Обирання Precision Planting для використання точного висіву
Обирання Precision Planting для використання точного висіву

Елементи технології

Для сівби кукурудзи в компанії використовують сучасні сівалки точного висіву, такі як Challenger, які оснащено обладнанням Precision Planting. Важливо, що в таких агрегатах можна задавати точні норми висіву на кожному полі й бути певними, що їх буде чітко дотримано. Сівалки відключають секції на краях поля, на схилах, що дає змогу уникнути перекриттів, — розповідає головний агроном «ТАК-Агро».

Для точної сівби кукурудзи слід належним чином підготувати ґрунт. В господарстві під кукурудзу, залежно від культури-попередника, провадять або традиційну обертову оранку або ж глибоке рихлення. Навесні ж обов’язково закривають вологу. Своєю чергою, мінеральне живлення передбачає внесення фосфорних та калійних добрив з осені та 2–3 ц/га карбаміду перед сівбою. Також на частині площ вносять органічні добрива, отримані шляхом компостування, що позитивно впливає на стан ґрунтів.

Хоча основними попередниками кукурудзи тут є озима пшениця чи соняшник, частину посівів вирощують у монокультурі. І це не вадить отриманню хорошої врожайності, звісно ж, якщо вести мову не про сезон-2020 з його аномальними погодними умовами. Однак, за словами В’ячеслава Нескоромюка, монокультурою тут не зловживають і кукурудзу на одному полі можуть вирощувати не більше двох-трьох років.

— Я вважаю, що сівба — це не гонитва і не потрібно літати по полю, тим більш, на такому нерівному рельєфі полів, як у нас. Краще посіяти повільніше, з оптимальною швидкістю 8–9 км/год, але отримати рівномірні дружні сходи. Це запорука хорошого розвитку посівів, і до того ж за ними тоді простіше доглядати. Завдяки точним технологіям нам вдалося істотно оптимізувати робочі процеси в полі. Уся техніка рухається за точним сигналом, і це дає змогу підвищити продуктивність їх виконання від 15 до 25%. Це безпосередньо впливає на фінальний результат, — наголошує В’ячеслав Нескоромюк.

Показово, що технологія вирощування кукурудзи в «ТАК-Агро» хоч і є інтенсивною, однак не передбачає значного хімічного навантаження на поля. Тут провадять здебільшого одноразове внесення хорошого гербіциду та інсектицидну обробку посівів за потреби. Це відчутно знижує собівартість вирощування цієї культури, а також мінімізує шкоду довкіллю.

2020 рік змусив задуматися

Повернімося знову до результатів сезону-2020, які виявилися неочікувано низькими для агровиробників центральних областей України, та й не лише для них. Чи вбачає головний агроном «ТАК-Агро» потребу і надалі розвивати точні технології? Адже, на перший погляд, за таких кліматичних ризиків краще максимально спростити та здешевити технологію…

— У жодному разі ми не зупинимо роботу на цьому напрямі. Так, ми якраз 2020 року взяли певну паузу, з огляду на погодні умови, оскільки було очевидно, що за такої посухи не отримаємо об’єктивних результатів. Однак, гадаю, що долати ці проблеми ми будемо, зокрема, за допомогою точного землеробства. Лишень дещо змінимо вектори розвитку. Якщо ми раніше орієнтувалися на впровадження диференційованого внесення мінеральних добрив, то нині нас більше цікавить вимірювання вологи в ґрунті й планування технологічної схеми вирощування саме, зважаючи на ці показники. Адже який сенс наразі експериментувати з нормами добрив, якщо ми не будемо впевнені, що вони засвоюються, бо не буде вологи… Тому ми активізуємо наші зусилля саме на цьому напрямі, — розповідає В’ячеслав Нескоромюк.

Водночас фахівець ще раз наголошує на ефективності таких технологій, як автоводіння та диференційований висів.

 Для сівби кукурудзи в компанії викорисовують сцчасні сівалки точного висіву
Для сівби кукурудзи в компанії викорисовують сцчасні сівалки точного висіву

— Завдяки руху техніки за точним сигналом ми досягаємо цілої низки переваг — від істотного підвищення продуктивності роботи до таких нюансів, як відсутність перекриттів та приминання рослин під час обприскування. Це все безпосередньо впливає на рентабельність вирощування. Також ми вкотре впевнилися в ефективності відключення секцій сівалок, і нехай економічна вигода від цього не дуже висока, проте вона є. Я сподіваюся, що наступний 2021 рік буде набагато кращим щодо погод, і гадаю, що точні технології відіграватимуть в агровиробництві дедалі більшу позитивну роль, — переконаний головний агроном «ТАК-Агро».