iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Розумний підхід

18.02.2022
Автор матеріала

Яна Подільська

Кукурудзяний сезон для господарства «Носенко» на Дніпропетровщині виявився вдалим: цьому сприяли ретельний вибір гібридів і увага до деталей

Розумний підхід до вибіру гібридів кукурудзи Дмитро Носенко — керівник ФГ «Носенко»
Дмитро Носенко — керівник ФГ «Носенко»

Виростити добрі врожаї кукурудзи на Дніпропетровщині — завдання не з простих. Адже в цієї тепло‑ і вологолюбної культури високі вимоги до підживлення. І в пошуках способів виграти двобій з дефіцитом вологи й екстремальними погодними умовами аграріямдоводиться постійно адаптувати технологію та дуже ретельно підбирати гібриди.

А от фермерському господарству «Носенко», яке займається рослинництвому Новомосковському районі, навіть у посушливі роки вдається отримувати добрі врожаї на богарі. Їхній досвід заслуговує на увагу. Про особливості сезону-2021, нюанси технології вирощування кукурудзи в регіоніта вподобанігібриди розповів Дмитро Носенко, керівник ФГ «Носенко».

 ФГ Носенко: гібрид кукурудзи СИ Фортаго насипав у бункер 118 ц/га
ФГ Носенко: гібрид кукурудзи СИ Фортаго насипав у бункер 118 ц/га

— Пане Дмитре, розкажіть передусім про господарство та природно‑кліматичні особливості регіону.

— Наше господарство працює більше як 20 років, нині у нас в обробітку близько 1000 га землі. Землі родючі, занепокоєння викликають радше глобальні зміни клімату. Адже якщо ще 10–15 років тому ми мали достатньо вологи для вирощування культур, то нині навпаки: раз на десять років погода може потішити нас оптимальною кількістю вологи. Це призводить до того, що волога стає обмежувальним чинником у формуванні врожаю. За дефіциту опадів доводиться адаптувати технології обробітку ґрунту задля максимального вологозабезпечення і вологонакопичення, відповідно оновлювати технічний парк. Ще потрібно постійно вдосконалювати технології вирощування культур, упроваджувати рішення, які дозволять отримувати урожайність і забезпечити рентабельність виробництва.

— У зв’язку з цим як змінився підхід до обробітку ґрунту?

— З мого досвіду: для накопичення вологи найкраще рішення — це глибоке розпушування. Ми працюємо глибокорозпушувачем на глибину 25–30 см, у разі потреби на окремих ділянках заглиблюємося на 35 см. А щоб менше втрамбовувати землю, оптимізували процес вивезення зерна з поля, розміщуємо транспорт на краях поля.

Для накопичення вологи проводимо також боронування й коткування. Щоб знайти найкраще рішення,треба враховувати й аналізувати багато чинників. Наприклад, післяпосівне коткування сприяє кращому контакту насіння з ґрунтом, швидшому старту, підвищує його схожість. Та якщо земля дуже сира, то краще по полю пройтися бороною, бо після коткування в умовах спеки земля пересохне й розтріскається.

Крім дефіциту вологи, у нашому регіоні є ще один ризик — буревії з дощами. Цього року на окремих полях сильний дощ і вітер повністю повалили посіви кукурудзи заввишкимайже півтораметра.

 ФГ «Носенко»: оброблення кукурудзи
ФГ «Носенко»: оброблення кукурудзи

— Вам довелося вживати термінових заходів?

— Ні, просто почекали — і посіви піднялися. Ми розуміли, що кукурудза —це така культура, яка після вилягання внаслідок негоди в більшості випадків підіймається. У цьому я переконувався багато разів. Ще на початку фермерування, коли не було власної техніки і я мусив орендувати її, ми затягнули із захистом кукурудзи від бур’янів,тому вирішили внести «ударну» дозу сумішігербіцидів. Кукурудза після внесення лягла, наче переламана, біля кореня. Через 10 днів рослини піднялися, ніби нічого й не було. Про «пригоду» нагадував лише нарістгранатового кольору біля кореня. Тоді поле дало врожай 80 ц/ га — завдяки дощовій погоді і внесенню добрив у достатній кількості.

— На вирощуванні яких культур спеціалізуєтеся?

— Ми робимо акцент на стабільних культурах: озима пшениця, озимий ячмінь, соняшник і кукурудза.

У вирощуванні пшениці, ячменю й соняшникуми сильні. А оттехнологію вирощування кукурудзи потрібно відпрацьовувати, аджеми вкладаємо в культуру по максимуму і розраховуємо на врожаї понад 100 ц/га. Для нашої зони це дуже висока планка через дефіцит вологи. Це яскраво продемонстрували два останні роки: 2021-го вологи було достатньо і середня урожайність становила 110 ц/ га; у посушливому сезоні-2020 гібриди дали від 60 до 80 ц/га (найбільший урожай сформували гібрид СИ Марімба і СИ Фортаго, найменший — СИ Фотон). Відверто кажучи, на кінцевий результат вплинув не лише дефіцит вологи, а й певні наші недопрацювання.

— Що саме ви маєте на увазі і які зробили висновки?

— По-перше, у вирощуванні кукурудзи дуже важливо вчасно проводити всі технологічні операції і дотримуватися рекомендацій із застосування тих чи тих продуктів. Наприклад, іноді зволікаєш із внесенням препаратів, бо в рослин лише 2–3 листочки, а ти прагнеш, щоб речовина потрапила на рослини, а не на землю. Однак порушення термінів внесення знижує ефективність дії препаратів і наражає рослини на різні ризики.

По-друге, потрібна чітко продумана схема підживлення культури, а також дробне, кількаразове підживлення рослин азотним добривомпротягомвегетації з внесенням якомога ближче до кореня. Цього року я врахував помилкиминулого сезону — і це позитивно відбилося на кінцевому результаті. Наприклад, ми пропорційно підживлювали КАСом: внесли по 100 л/га у фазі 5–6 листочків і 150 л/га КАС–32, якомога пізніше, поки дозволяла висота рослин зайти в посіви.

 ФГ «Носенко»: сівба кукурудзи
ФГ «Носенко»: сівба кукурудзи

Система підживлення в цьому сезоні була така: на зиму під оранку внесли по 150 кг/га NPK 10 : 24 : 24, під час сівби в рядок — по 220 кг/га NPK 20 : 20 : 7, які у співвідношенні 50 : 50 змішали із сульфатами.

Вологи було достатньо,тому був сенс дати більше добрив із розрахунку на отримання вищих урожаїв. Отожми додатково внесли мікродобрива і по 1,5 л/га цинку. Це невеликі додаткові витрати на гектар, але завдяки їмнамвдалося доплюсувати зерна в бункер. Рослини кукурудзи стояли здорові й сильні, а окремі гібриди (СИ Марімба і СИ Фортаго) сформували по два качани.

— Аналізуючи густоти сівби, що ви порадили б, зважаючи на те, що цього року вологи було більше, але ризик посухи залишався?

— Цьогорічми збільшили густоту сівби кукурудзи: замість 3–4 насінини на метр сіяли 5 штук. І я переконався, що це було правильне рішення: рослинамвистачило вологи, а добривми внесли в максимальній кількості —вкупі це дозволило підвищити врожайність. Проте ризик посухи справді нікуди не подівся, тож треба завжди це враховувати і не загущувати посіви.

«У вирощуванні кукурудзи дуже важливо вчасно проводити всі технологічні операції»

— За якими критеріями ви обираєте гібриди?

— Насамперед це стабільна врожайність і висока вологовіддача зерна. Тому останні років 15 я принципово не вирощую вітчизнянігібриди. Безперечно, українська генетика може давати гідну врожайність, але нашігібриди, на жаль, суттєво поступаються іноземній селекції в плані вологовіддачі. Колими вирощували українськігібриди, їх доводилося косити «сирими», а зерно віддавати елеватору, не торгуючись за ціну, бо в нас немає сушарки.

Із часомя підібрав гібриди, які завдяки своїм властивостям здатні забезпечити найвищу рентабельність: висока врожайність, холодо-, посухо і жаростійкість, швидка віддача вологи під час дозрівання. Нині я на 100% віддаю перевагу генетиці компанії «Сингента» і вирощую п’ять гібридів — у роки з різними погодними умовами вони показують дуже добру врожайність, стійкі до вилягання, не обламуються і не обсипаються. За роки вирощування гібриди розвіяли мої побоювання щодо холодостійкості: усі вони добре переносять зниження температури повітря й весняні приморозки. А головне — цілком влаштовують мене в плані вологовіддачі. Навіть у сезоні-2021, щедрому на дощі, ми косили кукурудзу з вологістю зерна від 10 до 13%. Нині зерно лежить на складі — сухе й чисте, як золото.

Щодо урожайності, то ми очікували, що «вистрілить» Феномен, але він дав найменше — 100–101 ц/га. Тимчасом приємно здивували показниками інші гібриди: СИ Торіно дав 105 ц/га, СИ Ротанго — 107 ц/га, СИ Марімба — 108 ц/га, а СИ Фортаго насипав у бункер 118 ц/га. Зізнаюся, що не очікував таких високих урожаїв. Навесні прогнозував по 100–110 ц/га, але під час запилення кукурудзи вдарила спека,тожбули сумніви, що дотягнемо хоча б до 80 ц/га. Спеку змінили дощі, і рослини сформували непогані качани, але наступна хвиля спеки була ще жорсткішою і тривала 10 днів. Хоча в землі було достатньо вологи, кукурудза «горіла» під сонцем просто на очах. Качани стали рихлими, зерно втратило щільність і масу, а ми знизили прогнози до 60 ц/га. Уявіть наш подив, коли комбайн почав сипати понад 105 ц/ га. Таких високих урожаїв, як 2021 року, ми ще не отримували.

ФГ «Носенко»: СИ Марімба
ФГ «Носенко»: СИ Марімба
ФГ «Носенко»: СИ Феномен
ФГ «Носенко»: СИ Феномен
ФГ «Носенко»: СИ Торіно
ФГ «Носенко»: СИ Торіно

— Як працюєте з різними групами стиглості кукурудзи і чи сприяє це підвищенню врожайності?

— Раніше я обирав гібриди з ФАО 290–320. Адже в нашій зоні вважається, що потенційна врожайність гібридів із малим ФАО —80 ц/га. З огляду на умови регіону це дуже добрий результат. Проте ми вкладаємо в кукурудзу чималі кошти і розраховуємо щонайменше на 100 ц/га. Тому я постійно шукав способів цього досягти: аналізував свій досвід, цікавився думкою інших фермерів, консультувався з виробниками. І дійшов висновку, що гібриди з ФАО 180–190 здатні давати найкращі результати. Обираючи гібриди з найменшим ФАО, ми маємо шанси, що рослини встигнуть до настання спеки закінчити цвітіння і запилитися, а зерно — налитися.

На жаль, через затяжну холодну весну нам не вдалося вчасно посіяти кукурудзу. У результаті посухи збіглися з періодами цвітіння й наливу зерна. За оптимального терміну сівби ми могли б досягти врожайності 150 ц/га. Сподіваюся, наступного року погодні умови сприятимуть і ми вчасно вийдемо сівалками в поле, тому робимо ставку на гібриди з меншим ФАО.

— Часті опади якось спровокували розвиток хвороб?

— Намне довелося вносити корективи в систему захисту посівів —ні від хвороб, ні від шкідників. Імовірно, почасти завдяки дотриманню сівозміни й невеликої частки кукурудзи в загальній структурі посівів. Звичайно, ми висіваємо лише протруєне насіння. Крімтого, проводимо одну обробку посівів фунгіцидом —суто з профілактичною метою.

— Зазвичай під кукурудзуми виділяємо близько 150 га. Проте 2022 року плануємо посіяти 200–250 га, бо відкоригована технологія дала дуже добрі результати, а гібриди довели свою здатність розкривати потенціал за різних умов.

Ми залишаємо всі п’ять гібридів кукурудзи селекції компанії «Сингента»: СИ Феномен, СИ Фортаго, СИ Марімба, СИ Фотон і СИ Торіно. Навчені досвідом, що найкращігібриди розбирають дужешвидко, ми вже замовили насіння і оплатили.

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: julia.naruzhna@ifarming.com.ua

Матеріали за темой