iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Сьогодення диктує зміни

28.10.2022
Автор матеріалу

Ольга Женавчук

До впровадження технологій точного землеробства у фермерському господарстві «Вікторія», що на Хмельниччині, підходять зважено, поступово оновлюючи техніку та змінюючи підхід до виробничих процесів в господарстві

Сьогодення диктує зміни

Суботнього осіннього ранку на території фермерського господарства «Вікторія» кипить робота — працівники добудовують новенькі силоси для кукурудзи, щоб встигнути до першого снігу. Ми зустрілися з паном Олександром Голомахом, власником господарства, в кінці листопада, коли основні роботи в полі завершилися. «Ще трохи кукурудзи чекає в полі, якраз закінчуємо будівництво зерносховищ, — ділиться пан Олександр. — Обираючи компанію-постачальника елеваторного обладнання, звернулися в „ЛубниМаш”, довіряємо нашому виробнику. Зерносховище невелике, але вміщує 7 тис. тонн зерна. Тепер таких зерносховищ матимемо три».

 «Сучасні сівалки краще кладуть насінину, а отже, — чим точніший висів, тим кращий результат»: Олександр Голомах, власник ФГ «Вікторія»
«Сучасні сівалки краще кладуть насінину, а отже, — чим точніший висів, тим кращий результат»: Олександр Голомах, власник ФГ «Вікторія»

ІДЕЇ ВТІЛЮЮТЬСЯ В ЖИТТЯ

Засновано господарство ще в далекому 2001 році, тоді якраз видавали землі під фермерське господарювання. В обігу на старті було приблизно 50 га землі. На початку було складно працювати, не вистачало техніки, як, у принципі, в усіх фермерів-початківців.

Нині в господарстві 1200 га землі в обробітку. Сіють переважно традиційні культури, під які виділили приблизно однакові площі: під соняшник — до 300 га, кукурудзу — 300 га, сою та зернові — по 300 га. «З 2021 року перестали сіяти ріпак, натомість збільшили площі під соєю та кукурудзою. Відчутно подорожчали мінеральні добрива, а ріпак — культура дуже затратна. Доволі складно було вийти в нуль, — ділиться пан Олександр. Найприбутковішими для господарства виявилися кукурудза й соняшник. Погода торік була сприятлива для хороших врожаїв. Ми трохи недобрали соняшника, планували 4 т, а зібрали 3,5. А от соя показала високі результати — зібрали 4 т. Кукурудзу теж у сухому еквіваленті зібрали майже 12 т з гектара».

 Робота ще кипить
Робота ще кипить

КОЛИ ВЕСНА ЗАПРОШУЄ У ПОЛЕ

З весни польові роботи в господарстві починаються, спираючись на погодні умови. Спочатку по мерзлоталому ґрунту в кінці лютого підживлюють пшеницю та ячмінь. Орієнтовно з 10 березня закривають вологу, потім — культивація. З 5 по 10 квітня починається сівба соняшнику, з 20 квітня — кукурудзи, вже після 25 квітня — сої.

Сьогодні цифрові платформи значно полегшують контроль за процесами в сільському господарстві. Продукти різняться набором функцій

ПРО ТОЧНЕ ЗЕМЛЕРОБСТВО

«Точне землеробство, якщо впроваджувати комплексно, поки для нас трохи дороге. Якщо ним займатися, треба мати добру карту полів, проводити аналізи ґрунтів — цього у нас поки що немає», — розповідає пан Олександр.Почали в господарстві міняти підхід до технології сівби. На минулу посівну придбали нову сівалку точного висіву марки JOHN DEERE та два трактори JOHN DEERE 410 та 370. З точним висівом та навігацією стали суттєво економити на посіві соняшнику й кукурудзи. «Раніше ми висівали соняшник 80 тис./га. Були пересіви по краю полів. На сьогодні цієї проблеми вже немає. Сучасні сівалки краще кладуть насінину, а отже, — чим точніший висів, тим кращий результат. Навіть не стільки економія, як якість сівби виходить набагато краща», — ділиться господар.

«Маємо самохідний обприскувач CASE IH 3330, із пофорсунковим відключенням секцій та навігацію. Вже третій рік його використовуємо, — ділиться пан Олександр. — За допомогою цього обприскувача встигаємо все вчасно обробити. Хтось скаже, що це завеликий обприскувач для такого господарства як наше, ще й за такі кошти. Але він зручний, ми встигаємо за добу обробити 200–300 га. Економимо час. Погодні умови нині такі, що вдень спека, — кропити не можна, переважно всі маніпуляції проводимо вночі».

 Самохідний обприскувач CASE IH 3330 — надійна техніка для роботи в полі
Самохідний обприскувач CASE IH 3330 — надійна техніка для роботи в полі

Цікавляться в господарстві і використанням дронів для обприскування полів. Хоч місткість баку невелика, до 50 л, але можна вносити фунгіциди, використовувати за десикації. «Ще років 3–4 і ця інновація працюватиме на ринку. Мені здається, що малим фермерам вигідніше купити квадрокоптера, аніж обприскувача», — каже фермер.

ЦИФРОВІ ПЛАТФОРМИ В ДІЇ

Сьогодні цифрові платформи значно полегшують контроль за процесами в сільському господарстві. Продукти різняться набором функцій.

Нині в господарстві користуються двома цифровими платформами.

Перша, це — Cropwise Operations від «Сингенти». Використовують платформу як систему супутникового моніторингу посівів. Завдяки цій платформі в режимі реального часу в господарстві можуть контролювати посіви, моніторити стан полів, розвиток посівів культур. У програмі можна навіть прогнозувати врожайність. «У програму внесені наші поля, бачимо всі нерівності полів та строкатість рельєфу. Також за допомогою програми можна слідкувати за прогнозами погоди, опадами, вологістю ґрунту тощо. Можу сказати, що це зручна та інформативна платформа, яка полегшує роботу аграрія», — ділиться враженнями від роботи цифрової платформи пан Олександр.

 За допомогою цифрової платформи Farmi фермери можуть отримувати чіткий прогноз погоди, планувати закупівлі насіння та ЗЗР, визначати правильний час оброблення посівів, проводити розрахунки
За допомогою цифрової платформи Farmi фермери можуть отримувати чіткий прогноз погоди, планувати закупівлі насіння та ЗЗР, визначати правильний час оброблення посівів, проводити розрахунки

Також фермер розповів, що активно користується програмою Farmi від «Суффле Агро». «За допомогою цієї платформи ми точно дізнаємося про погодні умови, коли краще вийти в поле до дощу, візуально бачимо, який зараз вітер, температура. Тут є рекомендаці з унесення препаратів, яка дія буде тощо. На сьогодні програма для нас дуже хороша. Коли збираємо врожай, можна побачити карту елеваторів, їх місцезнаходження та графік роботи, плануємо таким чином, куди потім завезти зібране зерно на зберігання, де є черги. Усі ці деталі є в програмі. Не потрібно додатково шукати, просто відкрив — і знаєш, що придбали в компанії, коли буде доставка, скільки коштуватиме, куди збувати зерно, які черги на елеваторах тощо. Ми можемо моніторити ситуацію з цінами на ту чи іншу насіннєву продукцію. Дізнаємось, яка ситуація на ринку посівного матеріалу», — розповів аграрій.

ПРАКТИКА МІНІМАЛЬНОГО ОБРОБІТКУ ҐРУНТУ

 Техніка в очікуванні нового сезону
Техніка в очікуванні нового сезону

За словами власника господарства, змінювати систему обробітку ґрунту поки в господарстві не збираються. Обрали для себе більш традиційну технологію.

«Ми пробували мінімальний обробіток ґрунту. Моя думка така: з нашими важкими ґрунтами такий обробіток нам не підходить. Наведу приклад. Працювали з мінімальним обробітком ґрунту, робили два дискування ґрунту на глибину 15–18 см. Посіяли кукурудзу. У процесі побачили, що поле з цією кукурудзою починає горіти,тобто коренева система рослини закладається в тому шаріґрунту, де їй зручно — завглибшки 15–18 см ґрунт розпушений, вона туті розрослась, а далі не пішла. Традиційна оранка — це більший шар обробітку ґрунту, до 30– 32 см, а отже, більша коренева система у рослини. Ми вийшли на традиційний обробіток ґрунту.

І не маємо бажання експериментувати з no-till. Приблизно 10 років тому на Хмельниччині багато хто з фермерів пробували no-till. Більшість відмовилась від цієї практики. Навіть наші сусіди, компанія „Кернел”, працюють за традиційною технологією обробітку ґрунту, глибокорозпушувачем на 30 см обробляють ґрунт, — зазначив пан Олександр Голомах. — Загалом ми спостерігаємо, як більші компанії працюють, переймаємо досвід, дивимося результати, адже вони вводять більше інновацій у свою практику. Я переконався, що традиційна оранка для наших крутих схилів та важких ґрунтів доречніша».

 Обираючи компанію-постачальника елеваторного обладнання, господарство звернулося до «ЛубниМаш»
Обираючи компанію-постачальника елеваторного обладнання, господарство звернулося до «ЛубниМаш»

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. Видавець не несе відповідальність за зміст рекламних оголошень та статей.

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: julia.naruzhna@ifarming.com.ua

Матеріали по темі