iнтелектуальні рішення в агробізнесі

Від базового рівня до висот

06.08.2021
Автор матеріалу

Ростислав Панічев

Точне землеробство — це не тільки дрони та супутникові знімки. Для «Контінентал Фармерз Груп» точність починається з високої культури виробництва. А вже потім варто говорити про інноваційні елементи. Про це ми розмовляємо з керівником служби точного землеробства паном Дмитром Зайцевим

Від базового рівня до висот

— Якщо говорити про досвід «Контінентал Фармерз Груп», то що є для вас базою точних технологій?

— Уже тривалий час в Україні ведеться мова, які технології можна використати в сучасному агробізнесі, щоб підвищити продуктивність. Багато є інформації у пресі про технології, спектральні камери, космічні знімки, використання дронів, роботів, різні сенсори, комп’ютерне мислення та багато чого. Але якщо намагатися це використовувати безсистемно і не звертати увагу на конкретні речі, то дуже ймовірно, що очікуваний ефект прийде не зразу, або взагалі не прийде. Щоб отримати максимальний ефект і побудувати правильну систему з впровадження нових технологій, в компанії «Контінентал Фармерз Груп» було прийнято рішення сформувати стратегію застосування інновацій і працювати згідно з нею. Починаючи від базових речей, поступово підвищувати складність. Ми бачимо весь процес, що складається з декількох етапів. Починаючи з фундаменту, ми сформували такі умови, що нині отримуємо додаткову ефективність виробництва.

— То з чого ж треба починати?

— Перші кроки, перший рівень — це культура виробництва. Тут слід говорити про те, як правильно й якісно виконати ті чи інші агротехнічні операції. Адже дуже важливо організувати якісний посів. Забезпечити внесення добрив і ЗЗР з максимальною можливою якістю. Слід забезпечити оптимальний рух техніки по полю, посів із відключення технологічної колії, щоб не допускати зайвого витоптування та використати по максимуму всю площу поля. Треба максимально зменшити відсоток перекриття під час посіву та внесення добрив.

 Треба максимально зменшити відсоток перекриття під час посіву та внесення  добрив
Треба максимально зменшити відсоток перекриття під час посіву та внесення добрив

— Тільки після цього можна братися за класичне точне землеробство?

— Саме так. Якщо вся система праює як годинник, вступають у дію такі методи, як агрохімічний аналіз ґрунту, аналіз потенціалу полів. На цьому рівні ми визначаємо зони неоднорідності на полі. Тут доречно використовувати супутникові знімки, а також знімки в різних спектрах із показниками рівня вегетації, рівня вологості в ґрунті.

Якщо говорити про подальші кроки, то це вже будуть такі проєкти, які передбачають впровадження максимальної автоматизації виробництва. Це коли ми стандартні процеси, що їх виконують люди, перекладаємо на автоматизовані алгоритми. Ми забезпечуємо автоматизацію процесу прийняття рішення і недопущення людського чинника під час аналізу інформації, що зменшує кількість помилок. Таким чином ми можемо зменшити навантаження на своїх працівників, доручивши їм продуктивнішу роботу.

 Ще один крок: розробити план відбору проб для агрохімічного аналізу ґрунту
Ще один крок: розробити план відбору проб для агрохімічного аналізу ґрунту

— Як досягти базового рівня культури агровиробництва?

— Навіть на початкових етапах слід мати цифрові контури полів. З цього починається перехід на інноваційні технології. Є декілька способів, як виконати оцифрування контурів полів. Можна робити обхід із геодезичними пристроями, або робити обліт за допомогою дронів із RTK. Дехто бере і об’їжджає поле по периметру з трекером. Для цього також можна використати супутникові знімки. У кожної методики свої показники точності та швидкості. У компанії ми порахували й прийняли рішення, що доволі ефективним і точним є фіксація контурів поля технікою, яка працює з під’єднанням до мережі RTK. Ми зберігаємо дані покриття роботи і зберігаємо її як контур. Уточнений контур завантажується в монітор трактора. Сучасну техніку обладнано опцією автоматичного від’єднання секцій за межами контуру поля, на сусідніх ділянках або на перекриттях. Відповідно, якщо не маємо точних меж поля, робота агрегату відбуватиметься з помилками. А це знижуватиме ефективність, спричиняючи певні проблеми із сусідніми полями та ділянками за межами поля.

— За допомогою яких засобів фіксуєте отримані дані?

— У себе використовуємо декілька різних платформ. Залежно від виробника техніки це може бути або SMS, або Trimble AG, також використовуємо цифрову платформу ArcGIS. І це не лише дані про межі полів. Техніка, яка працює в полі, може фіксувати велику кількість даних. Це й інформація про норму внесення добрив, якість і норму посіву, внесення ЗЗР, відомості про технічні параметри й характер роботи пристроїв. Окрім цього, слід фіксувати швидкість руху по полю. Важливою є і точна інформація про рельєф поля, адже часто цей чинник сильно впливає на продуктивність ділянок. Якщо у вас велика кількість техніки, слід звернути увагу на можливість автоматичного передання даних. Це дає змогу відійти від флеш-накопичувачів, а також зменшити кількість приїздів до техніки. Таким чином оптимізується оперативний обмін інформацією між кабіною трактора й аналітиком.— У себе використовуємо декілька різних платформ. Залежно від виробника техніки це може бути або SMS, або Trimble AG, також використовуємо цифрову платформу ArcGIS. І це не лише дані про межі полів. Техніка, яка працює в полі, може фіксувати велику кількість даних. Це й інформація про норму внесення добрив, якість і норму посіву, внесення ЗЗР, відомості про технічні параметри й характер роботи пристроїв. Окрім цього, слід фіксувати швидкість руху по полю. Важливою є і точна інформація про рельєф поля, адже часто цей чинник сильно впливає на продуктивність ділянок. Якщо у вас велика кількість техніки, слід звернути увагу на можливість автоматичного передання даних. Це дає змогу відійти від флеш-накопичувачів, а також зменшити кількість приїздів до техніки. Таким чином оптимізується оперативний обмін інформацією між кабіною трактора й аналітиком.

 Результат роботи агрегатів з внесення ТМЦ автоматично зберігаються в Cropio (Cropwise Operations – Прим. Ред.) та доступні для подальшого аналізу
Результат роботи агрегатів з внесення ТМЦ автоматично зберігаються в Cropio (Cropwise Operations – Прим. Ред.) та доступні для подальшого аналізу

Це також дає можливість віддаленого підключення до монітора, коли тракторист на полі має проблему з якоюсь помилкою, або йому треба проконсультуватися щодо налаштувань чи уточнити певні технологічні моменти. Він може зробити запит на фахівця, і за допомогою дистанційного підключення сервісник має можливість допомогти з налаштуванням, підкорегувати або підказати, як правильно провести зміни. Також є можливість синхронізації роботи на декількох тракторах чи обприскувачах у межах одного поля. Це дає змогу оптимізувати логістичні процеси підвезення ТМЦ та загалом підвищує мобільність під час польових робіт.

— У «Контінентал Фармерз Груп» використовують принцип чітких траєкторій техніки на полі. Для чого це треба?

— Це важливий елемент культури виробництва. Часто трапляється так, що сам оператор техніки ситуативно вирішує на свій власний розсуд, як відбуватиметься рух техніки по полю. Часто знань і досвіду тракториста не достатньо, щоб правильно врахувати особливості рельєфу, контуру конкретного поля. Також важливими є напрямки руху попередніх та планові напрямки подальших обробітків. Щоб так не відбувалося, агрономічна служба, розуміючи усі процеси, що відбуваються на полі, формує дані щодо планових напрямків технічних якісь відхилення, система автоматично фіксує і сповіщає про це відповідних працівників.

 Використання технологічних колій дозволяє максимально зменшити відсоток перекриттів під час посіву та внесенні добрив
Використання технологічних колій дозволяє максимально зменшити відсоток перекриттів під час посіву та внесенні добрив

— Чи використовуєте ви при цьому автопілотування?

— Авжеж. Це також стосується культури агровиробництва. Ця опція вже давно й успішно увійшла в технологічну карту кожного агробізнесу. Такі речі справді збільшують продуктивність техніки, зменшують перекриття. Вони допомагають оператору сконцентруватися на контролі якості роботи сівалки або оприскувача, не відволікаючись на підрулювання.

Робота з технічною колією — питання базового рівня, часто недооцінене серед аграріїв. Завжди треба звертати увагу на те, як рухається техніка по полю. Передусім таким чином ми оптимізуємо роботу, зменшуємо витоптування під час руху обприскувача чи розкидача добрив. Економічну користь можна порахувати. Також слід взяти до уваги, що рух у напрямку посіву соняшнику й кукурудзи гарантує прибавку врожаю. Існує думка серед аграріїв, що навпаки, треба рухатися по діагоналі. Але практичні заміри доводять зовсім інше. Рух у міжрядді як мінімум вдвічі буде ефективнішим.

 Для створення контурів полів використовуються дані автопілотів техніки
Для створення контурів полів використовуються дані автопілотів техніки

— Що важливо мати для точного руху по полю?

— Техніка має обладнуватися автопілотом, але тут важлива висока якість, точність і зручність використання автопілоту. На ринку є різні системи. Автопілот може працювати, базуючись на даних GPS-антени або ж за допомогою оптичних систем, що визначають рядок за рахунок контрасту зеленої рослини й ґрунту. Система автоматично скеровує машину так, щоб колеса не пошкодили рослину. Якщо ми говоримо про пізні стадії розвитку культури, коли міжряддя вже замкнулися, тут використовують інші системи, не оптичні. Це може бути механічна система чи радіодатчики. Пристрій, розпізнаючи стебло рослини, яке до цього моменту вже добре сформоване, скеровує колеса паралельно рядкам посіву.

— Чи застосовуєте відключення секцій?

— Так, це дуже ефективна функція. Зазвичай аграрії розуміють, що це дає змогу економити насіння. Це правда. Проте більший ефект відбувається внаслідок відсутності втрат урожаю на перекриттях. Це можна побачити на кукурудзі. У зонах подвійного посіву врожайність цієї культури знижується на 30–40%. Часто можна побачити, що на ділянці, яку було засіяно двічі хрест-навхрест, качани взагалі не сформовані. Отже, якщо ми застосуємо відключення секцій, сумарний ефект буде набагато більшим, ніж просто економія посівного матеріалу. У середньому під час посіву без автоматичного відключення секцій сівалки кількість перекриттів на полі становить 2–4%. Враховуючи площу перекриття, дані про зниження врожайності, сумарний ефект від використання цієї технології становить додаткових 24 дол. на гектар.

У «Контінентал Фармерз Груп» переоснастили сівалки обладнанням Precision Planting, яке дає змогу покращити якість посіву завдяки дотриманню норм та рівномірній розкладці насінин, а також автоматично перекривати сошники в зонах, де вже здійснено посів.

 Стратегічно важливим напрямком є використання систем автоматичного управління секціями на всій техніці, що задіяна у внесенні ТМЦ
Стратегічно важливим напрямком є використання систем автоматичного управління секціями на всій техніці, що задіяна у внесенні ТМЦ

— Які платформи ви використовуєте для зберігання даних?

— Зараз існує багато систем візуалізації даних, які дають змогу побачити, що відбувалося на полі метр за метром, наприклад, під час висіву, внесення добрив, наскільки ці завдання якісно було виконано. Ми в себе ці завдання зберігаємо на платформі Cropio (Cropwise Operations – Прим. Ред.), яку використовуємо як глобальну агроаналітичну платформу. Зберігаємо всі дані на цій платформі й даємо доступ до неї для наших працівників.

— Чи проводите аналіз ґрунтів?

— Так, це необхідна ланка технології точного землеробства. Один із чинників, який може доволі суттєво знизити врожайність, це ущільнення ґрунту. Це треба досліджувати чи не в першу чергу. Як показує практика, проблеми ущільненості можна спостерігати приблизно на 20–30% земель. Проводячи ретельний аналіз, ми розуміємо, на якій глибині знаходитиметься ущільнення, який агрегат краще може впоратися з цією проблемою. Якщо ущільнення становить понад 3,5 тис. кПа, розвиток кореневої системи не відбувається взагалі. Якщо ущільнення від 2,5 кПа, ми можемо говорити про зниження врожайності на 20–30% щодо можливого результату в цих умовах. Агрохімічне обстеження ґрунтів — це теж один із методів класичного точного землеробства, коли працюємо з неоднорідністю розподілу елементів живлення на полях. Є певний перелік елементів, які ми тестуємо. Використовуємо дані для розуміння потреби в меліоративних заходах. Це може бути розкислення чи внесення додаткової органічної речовини.

Внаслідок цього визначаємо лімітаційні чинники й чи є випадки, коли недостатня кількість поживних елементів обмежує можливості досягнення конкретної запланованої врожайності на певному полі.

— З якою метою використовуєте ці дані? Є у вас карти завдань чи врожайності?

— Це наступний етап технології точного землеробства. Нині більшість техніки може працювати з картами завдання. Ми користуємося платформою Cropio (Cropwise Operations – Прим. Ред.), як я вже зазначав раніше. У цій платформі агрономічна служба разом із нами будує оптимальні ділянки для розподілу добрив і ЗЗР, формує карти під техніку. Карта врожайності — технологія, яка дає змогу зрозуміти, як фактично поле відрізняється у своїй продуктивності. Тут можемо побачити, що деякі ділянки поля потребують індивідуального підходу. І таким чином ми зменшуємо витрати на певні ділянки й економимо кошти. Залежно від культури, від того, що в конкретному році вирощуємо на полі, а також від особливостей погоди в конкретному році одне й те ж поле може формувати різні зони урожайності на тих самих ділянках.

 Формування карт-завдань з диференційованого внесення добрив
Формування карт-завдань з диференційованого внесення добрив

— Які ще елементи точного землеробства використовуєте?

— Використовуємо системи, що гарантовано дають змогу працювати ефективно. Активно застосовуємо супутниковий моніторинг, який дає змогу оцінити й спрогнозувати розвиток культур впродовж року. Це дає картину того, як відреагувати на дії різних кліматичних чинників. У компанії успішно працює відділ дистанційного зондування землі. Щоб оцінити стан культур, його працівники системно облітають посіви. Відповідно до отриманих результатів роблять звіт, який допомагає швидко оцінити стан великого обсягу посівів і зрозуміти ситуацію на полях. «Контінентал Фармерз Груп» має власну мережу метеостанцій. За допомогою їх можна отримати інформацію про реальний стан погоди в областях, де працює компанія. Метеостанції встановлюють на техніку (наприклад, обприскувачі), завдяки чому просто під час роботи в полі можна бачити метеорологічний звіт. Цей проєкт важливий, бо для бажаного результату заоби захисту рослин слід вносити за оптимальних погодних умов.

 Самохідна техніка, якість роботи якої залежить від погодних умов, обладнується мобільними метеостанціями
Самохідна техніка, якість роботи якої залежить від погодних умов, обладнується мобільними метеостанціями

Стаття з журналу Intelligent Farming №3, липень 2021

У разі передруку посилання на iFarming обов’язкове. 

Ваші відгуки, пропозиції та зауваження приймаємо на пошту редакції: rost.panichev@ifarming.com.ua

Матеріали по темі