iнтелектуальні рішення в агробізнесі

точна гра «агрейн»

19.01.2022
Автор матеріалу

Кирило Дружинін

«Точне землеробство — це не та річ, яку важко впроваджувати в господарстві», - Кирило Дружинін, директор департаменту інновацій агрогрупи «Агрейн»

Передусім слід зрозуміти, чого потребує господарство. Є безліч технологій, які можна використовувати. Інше питання — чи доцільні вони саме зараз?

— Сьогодні знання про точне землеробство можна отримати переважно з практики або від людей, яких вважаєте експертами у цьому питанні, а отже, довіряєте їхній думці. Посібника з технологій точного землеробства немає, адже процес диджиталізації сьогодні розвивається так швидко, що поки ви писатимете книгу, вона стане неактуальною. Я вважаю, що у нас на ринку є висококласні експерти — це працівники сервісного обслуговування, які займаються електронікою. Їм простіше інтегруватися в точне землеробство. Керівнику великого чи малого підприємства слід зрозуміти: якщо не вкладатимеш у навчання працівників, то не отримаєш потрібних результатів на практиці. Працівники не розумітимуть процесів.

Кирило Дружинін, директор департаменту інновацій агрогрупи «Агрейн»

Для мене першоджерелом корисної інформації є нетворкінги. Ми спілкуємося з експертами інших компанії, обмінюємося досвідом, я багато читаю англомовних форумів. І скажу, що американські фермери одні з перших, хто отримує та практикує сучасні агротехнології, які, до речі, не завжди в той же рік з’являються в Європі. Вони практикують, активно обговорюють проблеми, які виникають та розв’язують. Ще важливо комунікувати з вашим дилером. У кожного дилера техніки є свій відділ AMS, це зараз musthave на ринку. У нас в компанії теж є такий дилер, з яким ми співпрацюємо.

Не завжди дилер, і навіть виробник технологічних рішень, до кінця розуміє потребу того чи іншого ринку. Наприклад, у Канаді для фермерів поділ паїв становить 16–400 га, приблизно так само в США. В Україні власники паїв мають від 1 до 7 га максимум. Наші пайовики — це дуже рухлива маса людей, які сьогодні тут, а завтра — там. Ми часто маємо таку проблему: в одному господарстві пай вийшов з обігу, в іншому зайшов, хтось не хоче мінятися і нам доводиться переробляти свої поля. Це одна з проблем, яку ми розв’язуємо з дилером.

Отже, насамперед точне землеробство — це нетворкінг. Ми всі маємо спілкуватися, не приховувати результати чи виявлені під час практики помилки, адже комунікація є потужним двигуном прогресу. Чим більше людей використовують якусь ідею чи досягнення, тим швидше йде розвиток.

На якому рівні нині українське точне землеробство?

— З моєї практики можу сказати, що елементи точного землеробства в Україні впроваджують не лише у великих компаніях, але й у невеликих фермерських господарствах. Я знаю підприємство, в якому власники багато часу приділяють впровадженню новітніх технологій, що приносять хороші прибутки. В господарстві з обсягом земель у 500–1000 га, де інвестують у сучасні технологічні рішення, власник може сісти в трактор чи обприскувач і протестувати всі придбані новинки. Мій знайомий фермер тиждень сидів в обприскувачі, тестуючи нову технологію. Він хотів сам подивитись, як обприскувач працює вночі та вдень, за умов сильного вітру та як при цьому спрацьовують ззр.

У холдингах так не виходить, вони не мають часу, щоб приділити увагу нюансам. Фермер може експериментувати, тестувати, знаходити рішення, які потрібні саме його господарству.

Точне землеробство — це не теорія, написана в книгах та журналах. Це постійна комунікація та обмін досвідом про застосування тих чи інших технологічних рішень. Точне землеробство має сприяти тому, щоб культура самого виробництва ставала вищою.

Новітні технології сучасного землеробства систематизують працю людей. Ми можемо зауважувати всі неточності та сприяти покращенню процесів у господарстві, щоб наша праця відповідала тим стандартам, котрі ми перед собою ставимо

Матеріали по темі